Müziğin Mucizesi
19 Ocak 2011 Çarşamba - 10:50     2.619 kez okundu.    
Müziğin Mucizesi

Müziğin Mucizesi

Ünlü orkestra şefi Gürer Aykal piyano çalmakta zorlandığı ve sıkıntılar yaşadığı sol elinden 6 Ocak 2011’de geçirdiği ameliyatla sağlığına yeniden kavuşacağı günleri sayıyor.

 Ancak 6 Ocak 2011’de gerçekleşen ameliyatta çok ilginç ve mucize kabilinden bir olay yaşandı. Dr.Ayan Gülgönen ve Dr.Cihangir Çelik’in hazır bulunduğu cerrahi müdahalenin sonunda ünlü şef bir türlü narkozun etkisinden kurtulamıyor ve uyandırılamıyordu. Sorunsuz ve başarılı gerçekleşen ameliyatın sonunda yaşanan bu talihsizlik, ünlü şefin yakın arkadaşı olan Dr.Cihangir Çelik tarafından çözümlendi. Ve hemen şef Gürer Aykal’a ameliyat masasında yüksek volümle arabesk müzik dinletildi. Anında kendine gelen sanatçı o anları fazla hatırlamadığını belirtti. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının onursal şefi Gürer Aykal 1942 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. 1988 yılında bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve halen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası müzik direktörlüğü ve orkestra şefliğini sürdürmektedir. Müziğe küçük yaşlarda babasının verdiği eğitimle başlayan sanatçı 1953’te Ankara Devlet Konservatuarı’nda eğitimine devam etmiştir. Konservatuarın keman bölümü nü bitiren sanatçı kompozisyon bölümü ne devam ederek Adnan Saygun ’un öğrencisi olarak mezun olmuştur.1969 yılında devlet bursuyla İngiltere’de orkestra yönetim uzmanlığı eğitimi almak üzere Guildahll Müzik Okulu yüksek orkestra şefliği eğitimini bitirdi. Daha sonra akademik çalışmalar ını Royal Academy, Academia Chiciana ve Santa Cecilia’da sürdürdü. Franco Ferrara, Andre Previn ve George Hurst gibi önemli orkestra şefleriyle tecrübeler yaşadı. Türkiye’de devlet tarafından atanan ilk orkestra şefi olarak müzik tarihine geçti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.