Festival’de Panik
25 Temmuz 2010 Pazar - 10:46     2.601 kez okundu.    
Festival’de Panik

Müzik Festivali’nde Panik

Almanya’nın Duisburg kentinde her yıl düzenlenen ‘Aşk Geçidi’ isimli açık hava tekno müzik festivalinde yaşanan faciada 15 kişinin hayatını kaybetmesi ülkeyi yasa boğdu.

Yüz kişinin çeşitli derecelerde yaralandığı kazaya geçidin içindeki çok sayıda insanın festival alanına girmemesi için polisin müdahalesi esnasında yaşanan izdiham ve paniğin neden oduğu belirtiliyor. Her yıl düzenlenen festivale 1,5 milyonun üzerinde seyircinin katıldığı da biliniyor. Duisburg kenti Almanya’nın kuzeybatısında yer alan Ren ve Ruhr ırmaklarının birleştiği noktadadır. Duisburg kenti Almanya’da en çok Türk’ün yaşadığı dört kentten birisidir. Kentlerin başında Hamburg, Köln, Berlin ve Duisburg gelmektedir. Tarihçilerin araştırmalarına göre 740 yılında Frank krallığının başşehirlerinden biri olarak Duispargum adını almıştır. 1618- 1648 yılları arasında ‘Otuz Yıl Savaşları’ sırasında ağır tahribata uğrayan kent Protestan Üniversitesi ’nin kurulmasıyla eski canlılığına kavuşmuştur. Kentin sanayileşmesi ve limanlarının ticari alanda hareketlenmesiyle 19.yüzyıl sonlarından itibaren Batı Avrupa’da demir- çelik sanayinin önemli merkezi ve ayrıca dünyanın sayılı büyük iç limanlarına sahip bir kent olma özelliğine kavuşmuştur. Kent merkezinde bulunan Frank sarayı, 14.yüzyıl gotik tarzı Salvator kilisesi, 12.yüzyıldan romanesk tarzı manastır kilisesi kentte Otuz Yıl Savaşları’nın getirdiği yıkımdan arta kalan önemli tarihi eserler arasındadır. Duisburg kentinde bulunan dünyanın en uzun makaslı köprüsü Ren nehri üzerinde kurulmuş ve 350 metre uzunluğundadır. Bugün kömür, demir ve çelik merkezi olarak kimyevi maddeler, ağır iş makineleri, dokuma, ağaç ve metal üretimiyle ilerlemede, eğitimde ve tabii sanayi de refah toplumlar arasında yer alan sembol kentlerden biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.