Müzik Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Sahibini Buldu.
22 Haziran 2013 Cumartesi - 10:49     1.685 kez okundu.    
Müzik Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Sahibini Buldu.

Müzik Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Sahibini Buldu.

41.İstanbul Uluslararası Klasik Müzik Festivali kurulu ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki’ye 17 Haziran 2013 Pazartesi günü Münih Oda Orkestrası’nın konseri öncesinde Aya İrini’de verdi.

20.yüzyılın son dönemine bestelediği senfonik eser ve operalarla damgasını vuran ve en fazla sipariş alan bestecilerdendir. Toplumsal olaylara gösterdiği hassasiyetle de tanınan ünlü besteci geleneksel ve avantgard dili ustaca harmanlayarak eserlerinde farklı bir bütünlük oluşturmuştur. Ödül akşamında yeni neslin başarılı piyanistlerinden Khatia Buniatishvili bestecinin 1960 yılında bestelediği ve UNESCO ödülü aldığı 52 Yaylı için yazdığı ‘Hiroşima Kurbanlarına Ağıt’ eserini seslendirdi. Besteci Krzysztof Penderecki Essen’de bulunan Halk Müziği Konservatuarı ve Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Krakov’da bulunan Devlet Müzik Akademisi’nin rektörü olan Penderecki, ‘Diriliş’ adını verdiği eserini 11 Eylül 2001’de terör saldırıları sonucu öldürülen insanlara adamıştır. Besteci ayrıca Auschwitz kamplarında öldürülen binlerce insan ve 1980 yılında suikast sonucu öldürülen Polonya başbakanı Lech Walesa için de Lacrimosa ve Polonya Requiem’i bestelemiştir. Auschwitz kampları 2.Dünya Savaşı’nda Nazi yönetiminde olan Almanlar tarafından kurulan bir insan toplama, imha kampı dır. Bir milyon insanın öldürüldüğü kasaba UNESCO tarafından İnsanlığın Kültür Mirası olarak ziyaretlere açık bir müze haline getirilmiştir. 2.Dünya Savaşı’nın sonlarında 6 Ağustos 1945 Pazartesi günü saat 08:45’te ABD uçakları Uranyum 235 tipi bir nükleer bombayla Hiroşima’ya saldırmıştır. 140.000 kişinin hayatını kaybettiği felaketin bir benzeri de Nagazaki’ye gerçekleşmiştir.  Hiroşima’nın bombalanmasından 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02’de Nagazaki’ye Plütonyum239 bombası atılmış ve bu felakette de yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiştir. Hiroşima’ya atom bombasını atan ‘Enola Gay’ adlı uçağın pilotu   5 Ağustos’ta şehir üzerinde keşif uçuşu yaparak telsizinden ‘Yarın Hiroşima’da Hava Çok Güzel Olacak’ demiştir. ‘Enola Gay’ pilotu bombayı atar atmaz hızla oradan uzaklaşırken patlamanın tesiriyle sarsılmış hatta pilotun telsizlere ‘Bir uçaksavar isabeti aldık’ sözleri yansımıştır. Dünya tarihine acı ve gözyaşı dolu bir insanlık utancı bırakan Hiroşima ve Nagazaki facialarının ani ve kalıntı etkileri unutulmamıştır. Patlamanın ilk dakikasında meydana gelen ani etkiler ışık, ısı, basınç ve nükleer (radyasyon) sağanağı olarak tesbit edilmiştir. Kalıntı etkiler ‘radyoaktif serpintiler’ yoluyla rüzgarın da tesiriyle hızla yayılmaktadırlar. Açığa çıkan 300.000 derecelik ısı yangınlara sebep olurken, güneş ışınlarından kat kat güçlü ışık ise körlüklere neden olmuştur. İlerleyen zamanda yeni doğan bebeklerde genetik bozukluklar meydana gelmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.