Nana Mouskouri Efsanesi Geri Dönüyor!
1 Şubat 2014 Cumartesi - 10:22     1.320 kez okundu.    
Nana Mouskouri Efsanesi Geri Dönüyor!

Nana Mouskouri Efsanesi Geri Dönüyor!

Doğum gününde doğduğu şehir Atina’dan başlayarak bir yıl boyunca dünya turnesi gerçekleştirecek olan ünlü soprano Nana Mouskouri, 16 Şubat 2014 Pazar günü Zorlu Center PSM’de bir konser gerçekleştirecek.

‘Happy Birthday’ turnesiyle sahnelere geri dönen sanatçı şarkı söylemenin kendisini hayata bağlayan bir mucize olduğunu belirterek bu mucizeyi müzik severlerle paylaşmanın hazzını da dile getirmektedir. Dört müzisyen ve Fransa’da müzik kariyerine devam eden kızı Lenou ile turnesine devam edecek olan sanatçı ‘en büyük hayalim’ dediği kızıyla aynı sahneyi paylaşacak. 1934 yılında Yunanistan’ın Girit Adası’nda dünyaya gelen sanatçı Yunanca, Türkçe, İngilizce, Çince, Flemenkçe, Almanca, Fransızca, İbranice, İspanyolca, Portekizce tam 13 dilde şarkı söyleyerek dünyanın en iyi sopranolarının arasına girmiştir. Ailesiyle Atina’ya yerleşen sanatçı 6 yaşında Atina Devlet Konservatuarı’nda üstün yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 12 yaşında şan dersleri almaya başlayan sanatçı Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Billie Holliday ve Edith Piaf gibi sanatçılardan etkilenmiştir. Yunanistan, resmi adı ile Helen Cumhuriyeti Balkanların güneyinde yer almaktadır. AB, NATO, OECD, Batı Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı üyesi olan ülke Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya ile sınır komşusudur. 19.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflamasından dolayı bağımsızlığını ilan eden 28 ülkeden biri olan Yunanistan halkı na Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti döneminde Romalı anlamına gelen ‘Rum’ adı verilmiştir. ‘Hellen’ ismi ise Büyük İskender’in Pers İmparatorluğu üzerine yaptığı Asya Seferi’nde Hellen Uygarlığı’nı kurması sonucunda alınmıştır. ‘Grek’ deyimi ise Yunanlıların Akdeniz üzerinde kurduğu kolonilerden dolayı söylenmiştir.  Yunanistan’a ilk yerleşen insanlara ‘deniz halkı’ (Pelasgi) denmektedir. Bir Akdeniz ülkesi olarak Yunanistan’da hakim olan hava Akdeniz İklimi’dir. Kışları çok sert geçmeyen ülkede yüksek kesimlerde kar vardır. Mitolojide ‘Tanrıların Evi’ olarak adlandırılan Olimpos Dağı ülkenin en yüksek tepesidir. Olimpos Dağı’na ilk keşif turlarını ‘Avcı’ lakabıyla anılan Osmanlı Sultanı IV.Mehmet gerçekleştirmiştir. Olimpos Dağı’na ilk zirve tırmanışı ise 1780 yılında Fransız Sonini (denizci) tarafından denenmiş olup, faaliyet başarısızlıkla sonuçlanmıştır. 1913 yılına kadar zirveye tırmanışlar başarısızlıkla sonuçlanmış ancak 1913 yılında Yunanlı bir avcı olan Chris Kakalas eşliğinde iki İsviçreli dağcı zirveye ulaşmayı başarmıştır. Antik Yunan inancında Olimpos Dağı zirvesinde Yunan Tanrıları yaşamaktadır. ‘Oniki Olimposlular’ olarak adlandırılan ve Yunan mitolojisinde ‘Dünyanın Yöneticileri’ olarak görev yapan tanrılar grubu Olimpos Dağı’nın tepesinde yaşamaktadırlar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.