Nazım Hikmet Yaz Konserleri
24 Haziran 2010 Perşembe - 11:04     2.552 kez okundu.    
Nazım Hikmet Yaz Konserleri

Nazım Hikmet Yaz Konserleri
Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yaz Konserleri başlıyor. 25 Haziran 2010 Cuma günü saat 21:00’de Bülent Ortaçgil konseriyle başlayacak yaz konserleri Ekim ayına kadar sürecek.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin tarihi atmosferinde asırlık bahçenin serinliği içinde birbirinden değerli sanatçılar verecekleri nefis konserlerle yaz gecelerini Ekim ayına kadar renklendirecekler. Sanatçı Bülent Ortaçgil 1950 yılında Ankara’da doğdu. Babası Zafer Bey askeri doktor, annesi Nesrin hanım ise bir ev hanımıydı. Bir erkek ve bir kızkardeşe sahip olan sanatçı ilkokul yıllarında ailesiyle Ankara’dan İstanbul’a geldi. Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’ne giren sanatçı arkadaşı Mazhar Alanson’la beraber gitar çalmaya başladı. Lise yıllarında eniştesinin hediye ettiği gitarla müziğe başlayan sanatçı amatör müzik gruplarıyla sahne çalışmaları yaptı. ‘Damlalar’ adlı grupta davul çalan sanatçı o dönemde çıkışlarıyla dünyayı sarsan Beatles’ten çok etkilenmişti. ‘Filozoflar’ grubunda gitar çalarak yola devam eden sanatçı lise yıllarında tiyatroya da merak sardı. Katıldıkları ödüllü tiyatro çalışmasında o dönem Rutkay Aziz, Ortaçgil’e büyük fark atarak En İyi Oyuncu ödülünü aldı. Ancak Ortaçgil, En İyi Yardımcı Oyuncu ödülüne layık görüldü. 1974 yılında çıkardığı ‘Benimle Oynar Mısın’ Türk Pop tarihinin önemli çalışmalarından biri olarak günümüzde de kabul görmüştür. Albümde yer alan ‘Olmalı mı Olmamalı mı’, ‘Şık Latife’, ‘Kediler’, ‘Herşey Sevgiyle Başlar’ yankı uyandıran şarkılar olarak günümüze kadar severek dinlenmiştir. Müzik teorisi ve nota yazılımı ile ilgili teorik çalışmalara ilgi duyan sanatçı uzun bir süre sahne müziğine ara verdi. 1980 yılında arkadaşı Fikret Kızılok’la Bostancı’daki Çekirdek Sanatevi’ni kurarak, amatör sanatçılara müzik yapabilecekleri, konser verebilecekleri bir ortam sağladı. Zuhal Olcay, Sezen Aksu, Şebnem Ferah, Levent Yüksel, Teoman, Haluk Levent, Mirkelam, Bulutsuzluk Özlemi ile birlikte çalışarak 2000 yılında ‘Ortaçgil İçin Söylenmiş Ortaçgil Şarkıları’ albümünü çıkardı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.