Nefesleri kesen ‘Sihirli Flüt’
10 Nisan 2010 Cumartesi - 09:44     2.455 kez okundu.    
Nefesleri kesen ‘Sihirli Flüt’

Nefesleri kesen ‘Sihirli Flüt’

Dünyaca tanınmış flüt virtüozumuz ‘Sihirli Flüt’ Şefika Kutluer Ankara Müzik Festivali kapsamında festival konuğu Fransız Barok Orkestrası ile Vivaldi’nin 6 konçertosunu seslendirdi.

Geçtiğimiz Perşembe günü 8 Nisan’da adeta bir flüt maratonunun ipini göğüsleyen başarılı sanatçı ardı ardına 6 konçertoyu aynı performansla müzikseverlere sunmayı başardı. Geçen yıl İtalya’da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’dan ‘İtalyan Devlet Nişanı’ alan Kutluer, uluslar arası başarılarının yanı sıra gerçekleştirdiği albüm çalışmalarıyla da icralarını gelecek nesile de ulaşması adına ölümsüzleştirdi. Eşsiz klasik yorumlarının yanı sıra tango ve caz türünde yaptığı albümler uluslar arası beğeni ve ilgiyle sahiplerini buluyor. Viyana’da düzenlenen Uluslar arası Flüt Yarışması ’nda dünya birinciliği alan sanatçı 1995 yılında ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü ile Devlet Sanatçısı ünvanını aldı. Çeşitli müzik türlerinde başarılı yorumlar yapan sanatçı geçtiğimiz yıl Mart ayında Paris’te Paris Senfoni Orkestrası ile ülkenin en önemli kilisesinde Yunus Emre Uvertürü’nü ve Mevlana Konçertosu’nu seslendirerek büyük beğeni topladı. Sanatçıya hayranlık dolu övgüler yağdıran müzik eleştirmenleri o’nun şeffaf yorumu ve güçlü tekniğinin karşısında duydukları saygıyı da defalarca yazılı ve sözlü basında dile getirdiler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.