Neşet Ertaş’a Acil Şifalar
10 Aralık 2010 Cuma - 10:40     2.664 kez okundu.    
Neşet Ertaş’a Acil Şifalar

Neşet Ertaş’a Acil Şifalar

Anadolu’nun yaşayan efsanelerinden düşünür, şair, halk ozanı Neşet Ertaş İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde başarılı bir safra kesesi ameliyatı geçirdi.

 Sağlık durumunun iyiye gittiğini belirten doktoru sanatçının nekahat döneminin ardından günlük yaşamına geri döneceğini ve sevenleriyle yeniden bir araya geleceğini söyledi. 1938 yılında Kırşehir ili nin Çiçekdağı ilçesi nde bulunan Kırtıllar köyünde dünyaya gelen Neşet Ertaş, kendisi gibi sanatçı, halk ozanı Muharrem Ertaş ve Döne Hanım’ın oğludur. İlkokul sıralarında keman ve bağlama çalmayı öğrenen küçük Neşet babası ile düğün ve derneklerde bağlama çalmaya ve türkü söylemeye başladı. Sanatından etkilendiği yegane insanın babası olduğunu söyleyen sanatçı babasıyla ruh ikizi gibi olduklarını söylemektedir. 1950 yılının sonlarında İstanbul’da ilk plağını babasına ait bir türküyle çıkaran sanatçı ‘Neden garip, garip ötersin bülbül’ türküsüyle kısa zamanda üne kavuştu. İlk plağının başarısının ardından hızla konserler, plaklar, kasetler birbirini kovaladı. Ankara’da yaşamını sürdürmeye devam ederken sağlık sorunları nedeniyle Almanya’ya kardeşinin yanına tedavi görmeye gitti. Sanat çalışmalarına Almanya’da devam eden ve 2000 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine verilen ‘devlet sanatçısı’ unvanını reddetti. Ülkedeki her değerli sanatçının aten bu devletin sanatçısı olduğunu işaret eden Neşet Ertaş TBMM tarafından kendisine verilen üstün hizmet ödülünü halk kültürüne hizmet veren tüm halk ozanı, halk sanatçısı adına aldığının da altını çizdi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.