Nesin Vakfı Matematik Köyü Yararına ‘Herkes İçin Akustik Vakti’
5 Mayıs 2013 Pazar - 16:37     2.773 kez okundu.    
Nesin Vakfı Matematik Köyü Yararına ‘Herkes İçin Akustik Vakti’

Nesin Vakfı Matematik Köyü Yararına ‘Herkes İçin Akustik Vakti’

Ünlü yazar Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine Ali Nesin tarafından kurulan ‘Nesin Matematik Köyü’ için 14 Mayıs 2013 Salı günü saat 21:30’da İstanbul Ghetto’da bir konser gerçekleşecek.

‘Nesin Vakfı İçin Herkes Akustik’ temalı konser müzisyen Jehan Barbur imzasını taşımaktadır. Vakıf yararı için düzenlenen geceye katılan ünlü sanatçılar arasında Vedat Sakman, Baki Duyarlar, Erkan Oğur, Dilek Türkan, Derya Türkan, Pinhani, Elif Çağlar, Akın Eldes, Fatih Erdemci sürpriz düetlerle yer almaktadır. Nesin Matematik Köyü, 2007 yılında İzmir Şirince köyünde kurulmuştur. Matematik Köyü’nün kuruluş amacı bilimsel katkılarda bulunmak amacıyla matematik ve matematiğe bağlı bilimler dalında başarı ve ilerleme sağlayabilecek öğrencilere dersler, seminerler, çalıştaylar, seminer ve kamplar düzenlemektedir. İlköğretimden lise öğrencilerine ve ileri araştırma seviyesine kadar eğitim ve etkinlikler yer almakta olan Matematik Köyü’nde yapılan derslerin hiç biri için diploma, unvan veya belge verilmemektedir. Matematik Köyü fikren Aziz Nesin’e aittir. Vefatından önce oğlu Ali Nesin’e bıraktığı vasiyetinde ülkemizin bilim alanında geri kalmaması adına bir hizmet yapmanın gereğini duymuştur. Vefat etmeden önce Nesin Vakfı’nı kuran ünlü yazar vicdani sorumluluğunu yerine getirmek adına çalışmaları başlatmıştır. 55 dönüm bir arazi üzerinde yer alan Matematik Köyü’nde yaşam eşitlik ilkesi üzerine kurulmuştur. Köy sakinlerinin imece usulü paylaştıkları işler arasında yemek, bulaşık, temizlik ve teknik işler gelmektedir. Köyde faal olarak etkinlikler kişi veya grupların organizasyonuyla yapılmaktadır. 1915- 1995 yılları arasında yaşamış olan ünlü yazar, düşünür, şair asıl adıyla Mehmet Nusret Nesin, yazar adıyla Aziz Nesin kısa öykü, mizah, tiyatro, şiir alanlarında bir çok eser vermiş önemli bir edebiyat adamıdır. UNESCO’da yayınlanan bibliyografik sıralamada Aziz Nesin, Türkçe eserleri en çok yabancı dile çevrilen edebiyatçılar arasında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk ve Nazım Hikmet’ten sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Heybeliada’da dünyaya gelen Giresun Şebinkarahisar’lı Abdülaziz Bey’in oğlu Aziz Nesin, ilköğretimini ‘Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi’nde okuduktan sonra Darüşşafaka Lisesi’nde iki yıl okumuştur. Kuleli Askeri Lisesi ve Ankara Harp Okulu’ndan mezun olan Aziz Nesin, Ankara Fen Okulu’nu da bitirdikten sonra Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme bölümünde okumuştur. Ünlü yazar verdiği bir röportajda zengin eğitim hayatının kendisine ‘fikri takip’ özelliğini kazandırdığını belirtmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.