New York Filarmoni Orkestrası Nejat Eczacıbaşı’yı Anma Konseri
21 Şubat 2013 Perşembe - 10:51     2.429 kez okundu.    
New York Filarmoni Orkestrası Nejat Eczacıbaşı’yı Anma Konseri

New York Filarmoni Orkestrası Nejat Eczacıbaşı’yı Anma Konseri

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) kurucusu ve Eczacıbaşı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr.F.Nejat Eczacıbaşı’nın ölümünün 20. yılında 3 ve 4 Mayıs 2013 saat 20:30’da anma konseri gerçekleştirilecek.

Konserde konuk orkestra New York Filarmoni şef Alan Gilbert yönetiminde Haliç Kongre Merkezi’nde iki gün üst üste birbirinden değerli eserler sunacaklar. Konserde ayrıca konuk keman solisti ‘Klasik Müziğin Süper Starı’ olarak anılan başarılı konserlerini takip ettiğimiz Joshua Bell ve tanınmış piyanistlerden Emmanuel Ax konser sahnesindeki yerlerini alacaklar. 3 Mayıs tarihindeki ilk konserde New York Filarmoni Orkestrası’nın besteci Christoper Rouse’a ısmarladığı ‘Prosperos’s Rooms’ adlı senfonik eserinin Avrupa Prömiyer’i gerçekleşecek. Orkestra şefleri Alan Gilbert, eserin dünya prömiyerini Nisan ayında yapacaklarını belirttiler. Konserin ikinci bölümünde orkestra, Bernstein’in yaylı çalgılar, solo keman, arp ve perküsyon için yazdığı ‘Serenat’ bestesinde Joshua Bell’e eşlik edecekler. Son olarak Çaykovski’nin bestelediği 6 numaralı Senfoni anma konserinin ilk gününü tamamlayacak. 4 Mayıs tarihli anma konserinde New York Filarmoni Orkestrası, Mozart’ın 36 no.lu Do Majör Senfonisi’nin ardından ünlü bestecinin 25 no.lu Do Majör Konçertosu’nda piyanist Emmanuel Ax’a eşlik ederek müzikseverlere sunacaklar. İkinci akşamın sonunda Ravel’in aranje ettiği Mussorgsky’nin ‘Bir Sergiden Tablolar’ eseriyle anma konserini tamamlayacaklar. 1842 yılında kurulan New York Filarmoni Orkestrası 430 şehirde verdiği konserlerle dünya çapında bir orkestradır. Günümüze kadar Anton Dvorak, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Otto Klemperer, Richard Strauss, Igor Stravinsky gibi ünlü müzisyenler ve besteciler tarafından yönetilmiştir. Şef Alan Gilbert orkestra şefliğine 1995 yılında Cleveland Orkestrası’nın yardımcı şefi olarak başlamıştır. Ardından Stockholm Kraliyet Orkestrası’nın ve Santa Fe Operası’nın müzik yönetmenliğini yapmıştır. 2009- 2010 yılı konser döneminde New York Filarmoni Orkestrası konuk şefi olarak sahne alan Alan Gilbert bu dönemin ardından büyük orkestranın müzik direktörlüğüne getirilmiştir. Çağdaş bestecilere destek veren orkestra sipariş besteler ve prömiyerleriyle dünya klasik müzik repertuarına yeni eserler ve besteciler kazandırmıştır. Tüm konserlerinin internetten izlenmesine imkan veren New York Filarmoni 2003 yılında Grammy ödül törenlerinde bir ilki gerçekleştirerek canlı yayın da konser vermiştir.  Orkestranın sponsoru olarak tüm giderlerini üstlenen Credit Suisse firmasının  merkezi İsviçre’de Zürih kentinde bulunan banka ve finansal bir kurumdur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.