Niccolo Paganini
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:26     11.807 kez okundu.    
Niccolo Paganini

NICCOLO PAGANINI (1782 – 1840)

Müzik tarihinin en ünlü keman virtüözleri ndendir. Paganini sağlığında adını duyurabilmiştir. Daha 20 yaşında farklı keman çalış metotları bulur ve uygular. Keman tekniğinde önemli buluşlar yapmıştır. Keman, gitar ve oda müziğine eserler vermiştir.

    1782 yılında Cenova’da doğar. Harika çocuk olarak kendini gösterir. İlk müzik eğitimine babası tarafından başlanır. 13 yaşında Cenova’da herkes tarafından tanınıyordu ve konserler vermeye başlamıştır. O kadar zor eserleri o kadar kolaylıkla çalışıyordu ki hakkında dedikodular çıkar. Şeytanın çocuğu olduğu gibi söylentiler yayılır. Bu arada kemanı tutuş biçiminin farklı oluşu iskelet sistemi bozukluğundan kaynaklandığı ölümünden sonra anlaşılmıştır.

 

 
       Konserlerinde kendi bestelerini de çalmaya başlayan Paganini başarılı  olup çok para kazanınca 17 yaşında kadın ve kumar peşinde koşan biri haline gelir. 1813 yılında Milano’da verdiği konserlerle adını iyice büyütür. Sonraki 15 yıl boyunca İtalya’nın çeşitli yerlerindeki konserleriyle şöhreti iyice oturur. Konserlerinde sık sık kemanının teli kopar, bu da bu kopuşların hileli olduğu yönünde söylentiler neden olurdu. Bir konserde Paganini eserin zor bir yerinde kemanının kopan telinin ardından 3 telle eseri çalmaya devam eder. Seyircinin hayranlığı diğer konserlerde de kopan teller üzerine Paganini’nin  bile bile telleri kopardığı söylentisine neden olur. Bu tellerin kopmasından esinlenerek Paganini “Sol Tel Üzerine Fantasya” adlı eseri yazmıştır.

 

   1825 yılında Venedik’de tanıştığı bir şarkıcı olan Antonio Bianchi’den bir oğlu olur. Paganini,  Bianchi ile evlenmez ve 4 yıl sonra ayrılsa da çocuğuyla ilgilenir ve onu da müzisyen olarak yetiştirir.
    1828 yılında Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler verir. Viyana’da, Berlin ve Paris’de konserler veren Paganini bir efsanedir artık. İngiltere’de çok alkış toplar. İtalya’ya döner ve bir malikane satın alır. Konserler vermeye devam eden sanatçı 1840 yılında ölür.

 

      Paganini kemana ayrı bir renk ve tarz kazandırmıştır. Paganini sayesinde keman 19. Yüzyılda daha da önem kazanır ve büyük keman konçertoları bestelenir. Sanatçının yirmi dört capriccio’ su en bilinen eseridir. Ayrıca keman ve orkestra için iki konçertosu ve çeşitli keman parçaları vardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.