Nikola Rimski Korsakov
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:48     7.386 kez okundu.    
Nikola Rimski Korsakov

(1844 – 1908)
Korsakov, “5 Rus” isimli kompozitörler grubunun başındaki isimdir. Bu grubun amacı Rus sanatı nı oluşturmaktı. Rus müziğini Alman ve Fransız etkisinden kurtarmak istiyorlardır.

 Opera yazarken Rus konularını kullanarak, müziklerinde kaynak olarak Rus folklorunu veya eski Rus kilise müziği temalarını kullanarak bunu yapmaya çalışmışlardır.

 

       Korsakov 1844 yılında St Petersburg yakınlarında Tikhvin’de doğar. Piyano çalmayı dersler alarak öğrenir. Müziğe yeteneği olduğu halde ailesinin isteği üzerine St. Petersburg Donanma Okuluna gider. Müzik konusunda teori dersleri almayan ama yeteneği olduğu için kendi kendine öğrenmiş bir sanatçı olan Korsakov milli duyguları güçlü Balakirev’i etkiler ve 5 Rus grubuna katılır.

 

      1862 yılında Deniz Akademisini bitiren Korsakov, işi gereği gemiyleDünya Turuna çıkar. İki buçuk yıl süren bu görevin ardından döner ve tekrar Balakirev’in 5 Rus grubuna katılır. Piyano çalmaya başlar. Bir senfoni besteler. Bu senfoni 1865’de Serbest Müzik Okulu’nun konserinde çalınır. İlk rus senfonisi sayılan bu eser çok beğenilir. Korsakov o dönemde 21 yaşında bir deniz subayıdır. Bu başarı sanatçının daha çok beste yapmasını sağlar. “Üç Tema Üzerine Uvertür”, “Sırp Temaları Üzerine Fantazzi”, sendonik bir poem olan “Sadko” ve “Antar Senfonisi” bu dönemde yazılır. “Sadko” çok beğenilir ve başarılı olur.1868 yılında ilk milli operası olan “Pskov’un Kızı” nı yazmaya başlayan sanatçı bunu 1872 yılına kadar tamamlayamaz.

 

      “Korsakov’un ünü giderek büyür. Tüm bu başarılı eserlere rağmen Korsakov armoni ve teori bilmiyordu. Korsakov bu dönemde konservatuardaki sınıflara girerek dersleri dinler, ayrıca  ders kitaplarından armoni ve kompozisyon çalışarak kendini zayıf olduğu konularda geliştirir. 1872’de evlendiği müzik eğitimi almış olan karısı da ona yardımcı olur. Bu zor yıllar sonunda müzik tekniğinin her alanında ders verebilen bir eğitimci olur. Konservatuarda en beğenilen hocalardan biridir. O yıl içinde bitirdiği “Pskov’un Kızı” sahnelenir. Büyük başarı getirir.

 

          Sanatçı, 1874’de 3. Senfonisini sunduğunda ilk kez koral orkestra konserini idare eder. Bunda sonra Serbest Müzik Derneğinin ve St Petersburg’daki Rus Senfoni Orkestrasının konserlerini idare eder.

 

        Korsakov 5 Rus Grubundaki iki arkadaşından uzaklaşmaya başlar. Balakirev’in eserlerine karışmasından rahatsız olur ve artık klasik eserler le ilgilenmeye başlar. Grubun iyeleri bu işten hiç hoşlanmadılar . Aralarında sadece Borodin onu destekler.

 

        1875- 1877 yılları arasında “Yüz Rus Halk Şarkısı” serisini tamamlar. Rus halk müziği nin modern tarzda değerlendirmesidir. Daha sonra “Mayıs gecesi” ve “Kar Kızı” adlı operaları yazar. 1887 yılında “İspanyol Kapriçyosu” nu yazar. Bunları “Şehrazat Süiti” takip eder.

 

     1892 yılında Korsakov artık yorgundur ve sinir bozukluğu geçirir. 1894’de Gogol’un peri Hikayesinden “Bir Yılbaşı gecesi” adlı bir opera yazar.

 

      1905 yıllında St Petersburg da gençler Japon savaşına katılır. Öğrencilerinin savaşa katılmasına karşı çıkan Korsakov işinden atılır. Bir süre sonra tekrar işine döner ve eserlerinin çalınırken idareciliğini üstlenir. 1908 yılında da kalp krizinden hayat veda eder.

 

      Korsakov’un melodilerinin çoğu rus halk ezgileri içeriklidir . Rus kilise müziğinin etkirlini taşıyan eserler yapmıştır. Operalarında asıl kişiliğini ön plana çıkarmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.