Nisan’da Sevil Berberi Süreyya Operası’nda
16 Şubat 2013 Cumartesi - 10:53     2.613 kez okundu.    
Nisan’da Sevil Berberi Süreyya Operası’nda

Nisan’da Sevil Berberi Süreyya Operası’nda

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Bahar sezonu programında G.Rossini’nin Sevil Berberi Operası’nı 12 Nisan 2013’den itibaren sahneye koyacak.

Uzun zamandır hayranları tarafından merakla beklenen solist tenor Caner Akın, Sevil Berberi temsilinde başrolü paylaşacak. Eserin konusu ise şöyle; İspanya’nın Sevil şehrinde Madridli bir Kont aşık olduğu genç kadının peşine düşer. Kont’un eski berberi Figaro genç ve güzel Rosina’nın vasisi Doktor Bartolo adında bir adamın genç kadına ait tüm servetine konmak için evlilik planladığını öğrenir. Doktor Bartolo’ya bu konuda müzik öğretmeni Don Basilio yardımcı olacaktır.  Kont ve Figaro bir plan düşünerek gizlice Rosina’nın evine girmeyi kararlaştırırlar. Figaro, Kont’a sarhoş bir subay kılığında eve girmesini önerince Kont’tan bir kese altını hak eder. Güzel Rosino o esnada olanlardan habersiz kendini Lindoro diye tanıtan yakışıklı Kont’a mektup yazmaktadır. Olanı biteni haber alan Doktor ve müzik öğretmeni çareyi bir an önce Rosina’ya nikah kıymakta bulurlar. Sarhoş kılığında eve dalan Kont’un girişimi askerlerin de eve gelmesiyle yaşanan curcunayla beraber büyük bir gürültüyle son bulur.  İkinci perde de Kont bu defa müzik öğretmeni kılığında eve girmeyi planlamaktadır. Kont’un güzel Rosina’ya şan dersleri verdiği esnada berber Figaro Doktor Bartolo’yu damat traşına hazırlamaktadır. Traş esnasında pencerelerden birinin anahtarını gizlice çalan Figaro, müzik öğretmeni Don Basilio’nun geleceğini hesaplamamıştır. Kont’un verdiği bir kese altını Basilio’nun eline sıkıştıran Figaro bir tehlikeyi de başlarından savuşturmuştur. Nihayet Kont, güzel Rosina’ya açılır ve gece evden kaçmak üzere randevulaşır. Ancak her şeyi olduğu gibi duyan Don Bartolo Kont’u evden kovarak evlilik planı için harekete geçer. Ancak o gece dışarıda şiddetli bir fırtına esmektedir. Kont ve berber Figaro çaldıkları anahtarla eve yeniden girerek Rosina’ya hızla gerçek hikayeyi anlatırlar. Don Bartolo nikahı kıymak üzere noteri eve çağırmıştır. Kont’la Bartolo arasında bir mücadele başlar. Yardım çağırmak için evi terkeden Bartolo’nun yokluğundan yararlanan Kont, müzik öğretmeni Don Basilio’ya çok kıymetli bir yüzük vererek kendilerine nikah şahidi yapar. Nikahı oracıkta kıyılan genç aşıkların mutluluğuna diyecek yoktur. Elleri boş dönen Don Bartolo’ya tek teselli güzel Rosina’nın kendisine bıraktığı servettir. Bu şirin eserin bestecisi Giaccomo Puccini 1792 yılında İtalya’da Pesaro isimli küçük bir kasabada dünyaya gelmiştir. ‘Mösyö Kreşendo’ olarak ta anılan ünlü besteci başyapıtlarından Sevil Berberi Operası’nı 24 yaşındayken sahnelemiştir. Annesi opera şarkıcısı, babası korno sanatçısı olan Puccini çocukluk yıllarından itibaren viyolonsel ve korno çalmaya başlamıştır. 15 yaşından itibaren besteler yazan sanatçı Fransız Devrimi’nden sonra Fransa Kralı 10.Charles’in bestecisi olarak sarayda görev yapmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.