Norveç’in Serin Fiyordlarından Bir Piyanist : Aksel Kolstad
17 Kasım 2013 Pazar - 11:28     1.771 kez okundu.    
Norveç’in Serin Fiyordlarından Bir Piyanist : Aksel Kolstad

Norveç’in Serin Fiyordlarından Bir Piyanist : Aksel Kolstad

2010 yılında ilk konserini Carnegie Hall gibi prestijli bir konser salonunda gerçekleştiren Norveçli piyanist ve besteci Aksel Kolstad, 28 Kasım 2013 Perşembe günü saat 21:30’da Salon İKSV’de müzik severlerle buluşacak.

Time dergisinde adından ‘klasik müziğin Quentin Tarantino’su olarak övgüyle bahsedilen Norveçli sanatçı kendi kurmuş olduğu ‘Cafe de Concert’ isimli müzik merkezinin de aynı zamanda sanat yönetmenliğini yapıyor. Kuzey Avrupa’da yer alan Norveç’in başkenti Oslo’dur. Rusya, İsveç ve Finlandiya’ya komşu olan ülke İskandinav yarımadası nın batısında bulunmaktadır. Kıyılarında yer alan binlerce fiyord, bölgenin çağlar önceki jeolojik oluşumlarının bozulmamış göstergeleridir. İki taraflı sarp kayalıklardan oluşan kıyılar, buzulların aşındırması ndan meydana gelmiştir. Dünyanın en büyük fiyordu Norveç’te bulunan Sogne Fiyordu’dur. Sinop ilimizin Hamsilos koyu nda bulunan kıyı oluşumunun fiyord olup, olmadığı tartışmalıdır. Avrupa ortalamasının üzerinde bir yaşam standardına ve ekonomik potansiyele sahip olan Norveç, kıyılardaki peteol rezervlerinden ve Avrupa’daki balık ticaretinin büyük bir kısmını elinde tutmasından dolayı kalkınma kapasitesini oldukça arttırmıştır. Avrupa Birliği’nin tüm taleplerine rağmen üye olmamakta direnen Norveç yönetimi, balık ticaretlerinin bu birliğe üye olduktan sonra sekteye uğrayacağını düşünmektedirler. İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn gibi ülkelerle aralarında Serbest Dolaşım Örgütü’nü kuran Norveç, aynı zamanda bu birliğin dağılmaması için de AB üyeliğini reddetmektedir. Avrupa’nın en pahallı ülkelerinden olan Norveç’te yaşlanan ve azalan nüfus nedeniyle işgücü eksikliği bulunmaktadır. Savaşçı bir kavim olan Vikingler’in hüküm sürdüğü Norveç’te 8. ve 11. yüzyıllarda Kuzey Amerika’ya kadar uzanan sömürgeler kurulmuştur. Hristiyanlığın yayılması, Danimarkalıların Norveç’i ele geçirmesi gibi önemli tarihi gelişmelerin ardından Kuzey Denizi İmparatorluğu’nun parçası haline gelen ülke Norveç Kralı’nın Danimarka Kralı’nın kızıyla evlenmesi üzerine aynı bayrak altında toplanmışlardır. 19.yüzyılın başlarında çıkan savaşlar ve gelişen antlaşmalar Norveç ve Danimarka’yı birbirinden ayırarak bağımsız hale getirmiştir. Norveç, uzun süren bağımsızlık mücadelesinden sonra gelen I.Dünya Savaşı’nda tamamen tarafsız kalmışlardır. II.Dünya Savaşı sırasında tarafsızlığını sürdüren Norveç, Nazi Alman ordusu tarafından ele geçirilmiş, ancak Almanya’nın yenilgisi ve teslim olması üzerine NATO’ya üye olarak bağımsızlığını almıştır. Norveç denizinden çıkartılan yüksek miktarda petrol ve doğal gaz rezervleri ülkeye büyük bir refah kazandırmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.