Obua
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:46     11.601 kez okundu.    
Obua

Obua üflemeli çalgı grubunda yer alır. Yaklaşık olarak uzunluğu 69.6 cm’dir. Alt kısmı geniş ve silindirik gövdeli bir enstrümandır. Tarihi epey eskilere dayanır. Ortaçağ ’da halk dansları na eşlik amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir.

    Halk arasında şenliklerde müzik yaparken kullanılan obua bir süre sonra askeri bando da  kullanılmaya başlamıştır. Klasik müziğe girişi ise Bach’ın obuayı yüceltmesiyle olur. Zamanla klasik müzik yapam orkestraların vazgeçilemez enstrümanı halini alır. Özellikle oda müziğinde obua kendini kanıtlamış ve öne çıkmış bir çalgıdır. Ünlü bestecilerden Schuman da bestelerinde obuaya yer veren sanatçılardandır.
  

 

     Obua Türklerin de kullandığı bir saz olmuştur. Tam olarak hangi yıllarda kullanılmaya başlandığı bilinmemekle birlikte 2. Mahmut dönemi nde kullanılmaya başladığı tahmin edilir.
      

 

     Obuanın teknik yapısı üç kısımda incelenir. Birinci kısmı huni adını alır ve en geniş bölümdür. En pes sesler bu kısımdan çıkmaktadır. İkinci kısım olan narin bir kısımdır. Obua mekanizmasının en detaylı ve önemli parçaları bu bölümdedir. En dokunaklı sesleri bu kısım verir. Üçüncü kısım ise en dar bölüm olan kısımdır. Bu bölüm seslerin oktavlanmasını sağlar. Bu bölüm obuanın kamış kısmıyla aynı yerdedir. Obuanın son parçası sayılan kamış ise çalgının en dar ve uç parçasıdır. Kamış madenden yapılan ve çift kanatlı ses veren bir parçadır. Kamış narin bir parça olduğundan darbelere karşı korumak gereklidir. Zarar görmüş bir parçadan temiz ses elde etmek mümkün değildir. Kamışın görevi üflendiğinde nefesi çalgıya aktarır, obuaya giden hava parmaklarla yönlendirilerek istenilen sesin çıkması sağlanır.
   

 

       İstenilen sesin çıkmasını sağlayan obuanın mekanizması ise on perdenden oluşur. Perdeler millerle bağlanmıştır. Perdeler, altlarında itici yayları sayesinde çalışır. Mekanizma gümüş veya nikelden yapılır, obuanın ana malzemesi şimşir ya da abanoz ağacıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.