Ödüllü Piyanist Erdinç Emir İlgen Henüz 10 Yaşında
27 Haziran 2013 Perşembe - 11:18     1.966 kez okundu.    
Ödüllü Piyanist Erdinç Emir İlgen Henüz 10 Yaşında

Ödüllü Piyanist Erdinç Emir İlgen Henüz 10 Yaşında

2003 yılında İzmir’de dünyaya gelen Erdinç Emir İlgen, 8 yaşında D.E.Ü Devlet Konservatuarı Piyano bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Demet Eytemiz’den piyano dersleri almaya başlamıştır.

2012 ve 2013 yılları arasında katıldığı uluslararası piyano yarışmalarında mansiyon ve ikincilik ödülleri alan genç sanatçı Anmanya’nın Baden Baden kentinde Clara Schuman Musikschule’de düzenlenen 3.Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır. Jüri genç piyaniste ayrıca ‘Certificate of Excellence’ ve ‘1stPrize Assoluto’ diploma ödülünü layık görmüştür Erdinç Emir İlgen piyano eğitimi süresince Maria Prinz, Aldo Ragone, Metin Ülkü, Tamara Poddupnaya ve Ali Damar’dan master class eğitimleri almıştır. Genç piyanist İzmir Konak BİLSEM’de eğitim hayatına devam etmektedir. Baden Baden şehri Almanya’nın Baden- Württemberg eyaletine bağlıdır. İşsizlik oranı nın sadece yüzde beş olduğu eyalet Almanya’nın en zengin bölgelerindendir. Alman markalarını oluşturan otomobillerin üretildiği eyalette eğitim kalitesi de yüksek seviyededir. Freiburg, Tübingen, Heidelberg gibi bir çok prestijli üniversite bulunan eyalette ünlü ulusal film okulu Filmakademie’de yer almaktadır. ‘İyonya’nın İncisi’, ‘Güzel İzmir’ Türkiye’nin en büyük metropolü, fuar merkezi ve liman kentidir. Antik çağın en eski kentlerinden İzmir’de İyon kültürüne ait Efes kenti ile Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşımaktadır. Uzun sahili ve körfezi ile turizm beldesi olan kent sahillerinde yatlar ve gemiler yoğun bir deniz trafiği oluşturmaktadır. Sahiller boyunca palmiye ve hurma ağaçları sıcak Akdeniz ikliminin görüntüleridir.  Uluslararası ve ulusal sanat etkinlikleri, İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte yoğun turist akınına uğrayan kenti daha da zenginleştirmektedir. İyon lehçesinde İzmir, ‘Smyrna’ olarak yazılmaktadır. Tarihe göre İzmir’de bir köye yerleşen bir kraliçenin adından alınmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde  Selçuklular, Araplar, Cenevizliler ve Haçlılar kenti ele geçirmek için çok savaşmışlardır. Araplar tarafından denizden zapt edilen İzmir’i 1081 yılında Selçuklu ordusu Çaka bey yönetiminde ele geçirmişlerdir. Ancak Çaka Bey’in ölümü üzerine önce Bizanslıların sonra Rodos Şövalyeleri’nin eline geçen İzmir, 1310 yılında Aydınoğulları Beyliği’nden Umur Bey tarafından yeniden ele geçirilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ticari ve siyasi açıdan en önemli liman kenti olan İzmir’e 17. Yüzyılda İngiliz ve Fransız konsoloslukları açılmıştır. Kiliseleri ve camileriyle tam bir insan mozayiği haline gelen İzmir’de 30.000 kişinin öldüğü bir veba salgını yaşanmıştır. Aynı yüzyılda şehrin yarısının yandığı büyük bir yangın yaşanmıştır. İtalyan, Fransız, Hollandalı İngiliz tüccarların gözdesi olan kent bu sayede çok uluslu bir ticaret merkezi haline gelmiştir. I.Dünya Savaşı’nda Yunanlılar tarafından işgal edilen İzmir, dört yıl sonra Yunan’ı denize dökerek geri alınmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.