Okan Demiriş’in Anısına Karyağdı Hatun Ankara’da
13 Aralık 2012 Perşembe - 11:45     2.662 kez okundu.    
Okan Demiriş’in Anısına Karyağdı Hatun Ankara’da

Okan Demiriş’in Anısına Karyağdı Hatun Ankara’da

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz orkestra şefi, besteci ve Devlet Sanatçısı Okan Demiriş’in bestesi olan ‘Karyağdı Hatun Operası’ 27 seneden sonra ilk kez Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde

15 Aralık 2012 Cumartesi günü saat 20:00’de sergilenecek. Eserin konusu Ankara’nın en güzel kızlarından olan Yazgülü’nün ve yakışıklı yavuklusu Can Ali Efe’yle yaşadıkları büyük aşkı anlatıyor. Davul, zurnalı, şarkılı, türkülü bir düğünle dünya evine giren iki aşığın bebek beklediği haberi tüm ailede sevinç yaratır. Ancak Yazgülü’nün aşermeleri çoğalıp, olması imkansız bir şey isteyince olaylar gelişmeye başlar. Yazgülü Hatun’un canı tam da Ağustos ayı ortasında ‘kar’ yemek ister. Rüyasında lapa, lapa karlar yağdığını gören Yazgülü, kar yağması için Tanrı’ya dualar eder. Kocası Can Ali Efe’de güzelleri güzeli hamile karısına kar bulmak için yollara düşer. Tanrı’nın yakarışlarını duyduğu Yazgülü’ne armağanı gerçekleşir. Bütün köyün buram buram sıcaktan terlediği Ağustos ayında gökten lapa, lapa karlar yağar. Ankaralıların bu çok bildik ‘kadın eren’ efsanesi yüzyıllar önce yaşanmış büyük aşkı, kadının analık içgüdüsü nü, kudretini ve doğa üstü olaylarla kesişen bir ayrılık hikayesini çağdaş çizgiler içinde anlatıyor. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eser ilk olarak 1985 yılında dünya prömiyerini kapalı gişe olarak gerçekleştirmiştir. Eserin bestecisi Okan Demiriş’in eşi opera ve devlet sanatçısı, soprano Leyla Demiriş, dünya prömiyerinde Yazgülü karakterini başarıyla seslendirdi. 1945 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Leyla Demiriş, 1964 yılında baş solistlik yapmaya başlayarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde yurt içi ve yurt dışı konserlerinde yorumları en zor partileri söyleyerek sanatını başarıyla yaptı. İlk öğrenimine Fransız Okulu’nda başlayan sanatçı İstanbul Şehir Konservatuarı’na girerek henüz öğrenciyken İstanbul Operası’nda görev alarak ‘Turandot’ operasında soprano olarak başrolde söyledi. Henüz 19 yaşındayken başarılı bir müzik kariyerine doğru yol alan Leyla Demiriş, dünyanın en ünlü şan pedagogları olan Cartis, Florescu, Campagnano ile çalışmalar yaptı. 1986 yılında ilk stüdyo çalışmasını yaparak, yurt içi ve yurt dışında senfoni orkestraları eşliğinde opera temsilleri, resitaller verdi. Besteci eşi Okan Demiriş’le birlikte Türkçe opera eserlerini sahneye koyarak ve seslendirerek Türk kültür ve sanatına çok değerli hizmetler gerçekleştirdi. Seslendirdiği eserler arasında Karyağdı Hatun, IV.Murat, Köroğlu, Yusuf  ile Züleyha, Mevlana Oratoryosu, Il Travatore, Cavalleria Rusticana, Nabucco, Madame Butterfly, Tosca ve daha bir çok opera eserini ABD, Çekoslovakya, Almanya, Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya, Polonya’da başarıyla seslendirerek büyük beğeni topladı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.