Okyanus Ötesi’nden Bir Vokal: Mayra
13 Kasım 2010 Cumartesi - 11:19     3.053 kez okundu.    
Okyanus Ötesi’nden Bir Vokal: Mayra

Okyanus Ötesi’nden Bir Vokal: Mayra

Atlas Okyanusu’nda bir takım ada Senegal açıklarında bir Afrika Ülkesi Cabo Verde yada Yeşil Burun Adaları’ndan güzel bir ses, duygusal bir vokal Mayra Andrade, İş Sanat’ın Dünya Müzikleri serisi için 30 Kasım 2010’da saat 20:00’de sahne alacak.

1986 yılında Küba’da dünyaya gelen sanatçı çocukluk ve gençlik yıllarını Cabo Verde, Senegal, Almanya, Angola gibi birbirinden kültürel renk olarak farklı ülkelerde geçirdi. Müzikal kültürü de o anlamda çeşitlilik kazanan Mayra doğduğu ülkenin geleneksel müziği ile yaşadığı ülkelerdeki müzikal tınıları birbirine ekleyerek farklı bir stil ve anlayış geliştirdi. Caz tınılarından, Breilya müziğine kadar tüm kaynaklardan yararlanan ve sesinde harmanlayan sanatçı 16 yaşında Kanada’da katıldığı bir şarkı yarışmasında altın madalya aldı. 2006’da ilk albümü ‘Navega’yı çıkaran sanatçı Almanya Müzik Eleştirmenleri Başarı Ödülü, BBC Radyo Dünya Müziği Ödülü aldı. Son albümü ‘Storia, Storia’ ile İş Sanat’ta konser verecek olan Mayra bestelerini gitarıyla çıkarıyor. Ve notalara döküyor. Şarkıların manzumelerinde hayata dair, sosyopolitik, aşk ve günlük yaşamı konu ediyor. Zaman aman şarkılarında Cabo Verde’li kadınların yaşam savaşı nı anlatan sanatçı bazı şarkılarında çeşitli kültürlerin arasında büyüdüğü için şanslı olduğunu ve hayatta yerinde sayan bir insan olmanın ne acı olduğunun da altını çiziyor.Son albümünde Brezilyalı çocuk korosunun eşlik ettiği sanatçı bir şarkısında Berlin Duvarı’nın yıkılışına değinerek, sıradanlığın, belirsizliğin insan için ne denli zor olduğunu betimliyor. Cabo Verde Adaları 10 ada, 8 adacıktan oluşmaktadır. 1456 yılında Portekizliler’in keşfettiği ada Afrika’ya yakınlığı nedeniyle köle ticareti için bir liman merkezi olarak kullanılıyordu. Doğal kaynakların ve yağışların az olduğu adalar takımı Portekiz’e bağımlı bir ekonomik yapıya sahiptir. Bu nedenle adada yaşayanların çoğu Amerika, Portekiz, Avrupa ve Afrika ülkeleri ne göç etmişlerdir. Adada Avrupalı beyazlar ve Afrikalı siyahlar karışım halinde yaşamaktadırlar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.