Olimpia’da Zeliha Sunal ve Geveze Neşesi
25 Ocak 2013 Cuma - 11:29     2.972 kez okundu.    
Olimpia’da Zeliha Sunal ve Geveze Neşesi

Olimpia’da Zeliha Sunal ve Geveze Neşesi

Eğlence ve şov dünyasının önemli isimlerinden Zeliha Sunal ve Geveze ‘Neşeli Maşrapa’ adını verdikleri özel gösterimle 25 Ocak 2013 Cuma saat 21:00’de Olimpia Event Hall’de hareketli ve eğlenceli bir haftasonu başlangıcı yapmak isteyenler için sahne alacaklar.

Müzik ve sinema dünyasındaki dünden bugüne yaşanmış absürd olaylara dikkat çekerek görsel ve sözel yorumlarını da katarak seyircilerine keyifli dakikalar ya şatacaklar. Yerli, yabancı şarkıların yer aldığı, sinema dünyasından unutulmayan pasajlar, plak kapaklarından, sanatçı posterlerine kadar geçmişten bugüne ironik bir geri dönüşü interaktif şekilde sergileyecekler. Olimpia, ünlü Fransız ressam Eduard Manet’nin 1863 yılında bitirdiği bir tablonun adıdır. Gerçekçilik akımının en önemli eserlerinden sayılan Olimpia tablosu Paris’te bulunan Orsay Müzesi’nde sergilenmektedir. Ünlü tablo ilk sergilendiğinde büyük bir tepki alarak sanat çevrelerinden eleştiri yağmuruna tutulmuştur. Aynı anda sergilenen ‘Askerler tarafından hor görülen İsa’ tablosunun manevi anlamına ters düştüğünü belirtmişlerdir. Olimpia tablosunda Manet, en favori kadın modellerinden birini ‘nü’ olarak resmetmiştir. Tabloda aynı zamanda siyah bir kedi ve zenci ve şişman bir hizmetkarın Olimpia’ya bir buket çiçek sunduğu görülmektedir. O dönemde gazetelerde çıkan makalelerde Paris Salonu’ndaki resim sergisine hamile kadınların ve genç kızların gitmesinin sakıncalı olduğu yazılmıştır. Sergi salonu yetkilileri eserleri tutucu çevrelerden gelecek fiziki saldırılardan korumak amacıyla koruma altında tutarak ergilemek zorunda kalmışlardır. O dönemde gelen bu eleştirilere karşı duran sanatçılar arasında Emile Zola, Charles Baudelaire, Claude Monet gibi gerçekçi ve çağdaş sanatçıları sayabiliriz. Çıplaklık (nü) figürlerinin 16. Ve 17.yüzyıllarda resim ve heykel sanatında popülerleşmesinin nedeni; arkeolojik kazılarda Bizans ve Roma kalıntılarında elde edilen ‘nü’ heykellerin ortaya çıkmasıdır. Manet’nin çizdiği Olimpia figürünün esin kaynağı 15.yüzyılda yaşamış büyük ressam Titian’ın ‘Urbano Venüsü’ tablosudur. Ünlü ressam Goya’nın ‘Çıplak Maya’sı, Giorgione’nin ‘Uyuyan Venüsü’ ‘nü’ akımının önemli eserlerindendir. Ancak Manet resimlerindeki kadın figürlerinde geleneksel kadın düşüncesinden çok başkaldıran, asi bir kadın karakteriyle ezberleri bozmuştur. Manet, çağın önemli ressamlarından Picasso, Cezanne, Gaugain, Kirchner, Dubuffet’i de etkisinde bırakmıştır. Manet’nin önemli tablolarından ‘Kırda Öğle Yemeği’, ‘Folies Bergere’de Bir Bar’da modernizm akımının birer simgesi sayılmaktadır. Uzun yıllar Manet’in resimlerinde ‘nü’ pozlar veren Victorine Meurent, sanatçının vefatından sonra ressamın karısı Suzanne Manet’ye giderek, gençlik yıllarında para kaygısı taşımadan verdiği pozların servet değerdeki tablolara ait ücretlerinden pay istediği de bilinmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.