Org
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:46     9.325 kez okundu.    
Org

Org, tarihi çok eski yüzyıllara uzanan bir enstrümandır. M.Ö. 150-200 yıllarında Mısır da çok büyük boyda ve su gücüyle çalışarak sesler veren ilk su orgunu yaptığı tahmin edilmektedir.

 Zamanla  su basıncı yerine hava basıncı kullanılarak ses veren orglar üretilir. Daha sonraları, 13-14.yy. sonlarına kadar geliştirilen org, bugünkü biçimini almıştır.

 

      Başlarda sadece kiliselerde, dini müzik yapmak için dini ayinlerde kullanılan org  zamanla dindışı müzikte de kullanılmaya başlar. Kilise dışına çıktığında org ilk olarak sirklerde ve tiyatrolarda çalındığı tahmin edilir. Özellikle Roma İmparatorluğu döneminde tüm Avrupa’da kullanımı yaygınlaşır.

 

       Org, genel olarak küçük ve büyük ses borularından oluşan bir alettir. Pedallar sayesinde bu borulara hava gönderilir. Tuşlara basılarak her tuşun ait olduğu borudan ses alınması sağlanır.  Org, 3 bölümden oluşmaktadır. Farklı boylardaki borulardan oluşan boru takımı,  bir körük ya da günümüzde kullanıldığı gibi bir vantilatör ve hava kanallarından oluşan hava kasası son olarak da notaların basıldığı kontrol paneli mevcuttur.  Org borularının ana malzemesi  metal veya ahşaptır. En ince boru en tiz sesi verir en kalın boru ise en pes sesi verir. Bu borular bir kutunun içine yerleştirilmiş olsalar da dışarıdan görülebilirler. Konsol veya kontrol paneli ya da klavye ise ses ve notaları kontrol düzeneğidir. Klavye kısmı aynı piyano gibi çalışır. Piyanodaki gibi bir pedal takımı da vardır. Klavye ve pedal takımı boru takımını kontrol eder. Büyük orglarda birden fazla klavye ve pedal takımı olması dikkat çekicidir. Eski orgların çalımı oldukça zor ve hantal aletlerdi. Ama ses rengi ilahi ve derinden gelen bir tondadır ve dini müziğe çok uyumludur. Kullanımının yaygınlaşmasıyla boyutu küçülmeye ve kullanımı kolaylaşmaya başlar.

 

      Bu çalgı aleti tuşlu bir enstrümandır. Tuşlara basılı tutulduğu süre boyunca ses kesilmez. Boyut olarak çok büyük bir çalgıdır. Kiliselere has bir müzik aleti olan org dini duyguları canlandıran bir çalgı olarak kullanılmıştır. Bu nedenle de ilahilere çok uygun bir enstrümandır.  Büyük bestecilerin çoğunluğu kilise orgcusu olarak  müzik hayatlarına başlamışlardır. Onlar sayesinde org için çok güzel yapıtlar oluşmuştur. 

 

      1934 yılında Amerika’da elektrikli orgu üretilir. Boyutu küçülür ve evlerde bile artık org bulunabilir hale gelir. Önceleri en büyük müzik aleti olan org artık taşınabilir bir müzik aleti biçimini almıştır. Elektronik orgda ses borular ve hava mekanizması yerine elektronik olarak üretilir. Elektronik orglar günümüzde her yerde ve çok çeşitli müzik türlerinde kullanılmaktadır. Pop ve rock müzik te kullanılan org pek çok sesi verebilen bir ses düzeneğinden oluşmaktadır. Günümüzde yaygın olarak dinlenen elektronik müzik bu çok gelişmiş elektronik orglarla yapılır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.