Osman Hamdi Bey’i Anma Konseri
10 Haziran 2010 Perşembe - 10:10     5.609 kez okundu.    
Osman Hamdi Bey’i Anma Konseri

Osman Hamdi Bey’i Anma Konseri

‘Kaplumbağa Terbiyecisi’nin ünlü ressamı ve arkeolog Osman Hamdi Bey ölümünün 100.yılında kuruculuğunu gerçekleştirdiği İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun vereceği konserle anılacak.

Konserde doğu- batı sentezinden esintiler sunulurken Tuluyhan Uğurlu’ya Mehmet Refik Kaya (rebap), Murat Toraman (kaval), Doğukan Çokşeker (viyola), Uğur Varol (gitar- tambur), Umut Sel (kontrbas), Gürkan Özkan (vurmalı sazlar) eşlik edecek. Konser 28 Haziran 2010 Pazartesi saat 21:00’de İstanbul Arkeoloji Müzesi Bahçesi’nde gerçekleşecek. UNESCO’nun 2010’u ‘Osman Hamdi Yılı’ olarak ilan etmesinin ardından sanatçıyı anma konseri ve beraberinde tanıtım amacıyla görsel sunum ve konuşmalar gerçekleşecek. Bu çalışmaların içeriğinde Osman Hamdi Bey’in yaşamı, sanata bakış açısı ve eserlerinin tarzı üzerinde durulacak. Tuluyhan Uğurlu görüntüler eşliğinde ‘Güneş Ülke Anadolu’ isimli yapıtını seslendirecek. 1842- 1910 yılları arasında yaşamış ünlü ressam ve arkeolog Osman Hamdi Osmanlı sadrazamlarından İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu olarak İstanbul’da doğdu. İlk Türk arkeoloğu olarak tarihe geçen sanatçı 1887- 1888 yılları arasında Lübnan’da yaptığı kazılarda İskender Lahiti’ni bulmuştur. Ülkemizde Çağdaş Türk müzeciliğin kurucusu olarak İstanbul Arkeoloji müzesinin 30 yıl müdürlüğünü yapmış ve dünyanın en önemli tarih kaynaklarını müzeye toplayarak dikkati çekmiştir. Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’ni yani günümüzdeki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kuran Osman Hamdi Bey Türk resim sanatında ilk figürlü kompozisyon kullanan ressam olarak adını tarihe yazdırmıştır. Ailesinin desteğiyle genç yaşta Paris’te 12 yıl hukuk ve resim eğitimi alan Osman Hamdi Bey evliliğini de Fransız bir hanımla yaparak Fatma ve Hayriye isimli iki kız çocuğu dünyaya getirdi. 1867’de Paris Dünya Sergisi’ne yolladığı üç tablosu halen kayıptır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.