Flüt
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:40     11.502 kez okundu.    
Flüt

Üflemeli bir müzik aleti olan flüt 3 ana bölümden oluşur. Baş kısmında üfleme deliği yani ağızlık bulunur. Orta kısımda notaları basmaya yarayan silindirik, düğme adı verilen tuşlar mevcuttur. Bu düğmelere basıldığında ses tonlarını çıkaran delikler açılıp kapanır.

  Kuyruk bölümü ise son kısmıdır. Flüt, 20.yy ’la kadar sert bir ağaç olan abanoz ağacı ndan üretilirken sonraları nikel, gümüş gibi madenlerden üretilmeye başlamıştır.

 

   Flütün blok flüt, yan flüt gibi farklı özellikte olanları vardır. Blok flütler okullarda öğretilen tek müzik aletidir. Yan flüt ise farklı çalış ve tutuş biçimiyle romantik hoş ses tınıları veren bir çalgıdır. Orkestralarda da yeri olan flüt hem solo hem de eşlikçi olarak görev almaktadır.

 

  
     En eski flüt bilindiği kadarıyla M.Ö.2. yy’a dayanmaktadır. Mezopotamya’da oraya çıktığı sanılır. Bu flüt hayvan kemiğinden yapılmış, ilkel bir çalgıydı. Flütün esas gelişimi 1840 yılı civarında Alman flüt yapımcısı tarafından kromatik sistemin geliştirilmesiyle olmuştur. Bu sisteme Boehm sistemi adı verilir. Bu sistem sayesinde flütteki ses delikleri akustik olarak doğru şekilde yerleştirilmiştir. Bunun yanı sıra deliklerin her birine kapaklar konularak deliklerin kontrolü sağlanmıştır.

 

 
      Flütün tutuşu sol el baş kısmında sağ el ise kuyruk kısmında olacak biçimdedir.  Flütün baş kısmında bulunan ağızlık dudağa dayanarak parmaklarla ses delikleri açılıp kapatılarak çalınır.

 

 
    Flüt,  orkestralarda solo ve eşlik görevindedir. Sesi ise sopranodur. Flütün kullanım alanı oldukça geniştir. Hızlı ve yavaş tempoları ve ezgileri başarılı biçimde çalabilir. Eşlikçi rolünde bile kendini gösterebilen bir çalgıdır. Flüt pek çok parçaya ve enstrümana uyum gösterebilen bir alettir. Üç oktavlık bir sese sahiptir. Flütte en ince sesler solo olarak rahatsız edici derecede ince olduğundan dolayı sololarda kullanılmamaktadır.  Flütle sadece tremolaların flütle çalınması imkansızdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.