Pat Martino’nun Dönüşü
5 Kasım 2010 Cuma - 11:54     2.367 kez okundu.    
Pat Martino’nun Dönüşü

Pat Martino’nun Dönüşü

Ünlü efsanevi caz gitaristi Pat Martino Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 12- 13 Kasım 2010 Cuma ve Cumartesi günü JC’S konser verecek.

2004 yılında ‘Yılın En İyi Gitarcısı’ seçilen Pat Martino, 1980 yılında geçirdiği beyin anevrizması sanatçının bildiği her şeyi unutmasına sebep olur. Zorlu ameliyatların ardından arkadaşlarının ve bilgisayarın yardımıyla eski kayıtlarını dinleyerek gitara yeniden başlayan sanatçı 50 yaşından sonra müziğe kaldığı yerden devam eder. Tedavisi esnasında kullandığı farklı öğrenme teknolojileri onun sıra dışı orkestral düzenlemeler i yapmasına yol açar. Birbirleriyle yarış halinde olan öğrencileri Martino’nun müzisyenliğinin yanı sıra felsefi kişiliğine de hayranlık beslemekteler. Pat Martino 1944 yılında Güney Philadelphia’da doğdu. Profesyonel müzik yaşamına 15 yaşında başlayan sanatçı aynı zaman da çok genç yaşta Eric Kloss ve Willis Jackson gibi çalmayı başarıyordu. 20 yıl boyunca birbirinden başarılı albüm, kayıt ve konserlere imza atan sanatçı 1980 yılında geçirdiği beyin anevrizması sebebiyle ameliyat oldu. Ameliyattan çıktığında bellek kaybı yaşayan Martino, 1987 yılında ‘The Return’ albümüyle müzik yaşamına yeniden döndü. 2004’te ‘Downbeat Magazine’s 2004 Reader’s Poll’ Martino’yu ‘Yılın En İyi Gitarsiti’ seçti. Sanatçı halen APM Plak firmasının kurucusu ve yöneticisi olarak çalışmakta ve önümüzdeki aylarda kendi firmasından çıkaracağı yeni albümünün hazırlığı içerisinde bulunmaktadır. Sanatçının felsefesine göre; gitarın amaç değil alet olduğunu ve bu aletin kendisini yeni insanlar getirmesinden ve onları tanımaktan mutluluk duyduğunu belirtiyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.