Pera Müzesi Oditoryumu’nda Dijital Konser Serisi
20 Ekim 2013 Pazar - 10:02     2.051 kez okundu.    
Pera Müzesi Oditoryumu’nda Dijital Konser Serisi

Pera Müzesi Oditoryumu’nda Dijital Konser Serisi

Berlin Filarmoni Orkestrası ile Goethe- Instıtut İstanbul işbirliğinde 2013’ Ekim- 2014’ Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan ‘Dijital Konser Serisi’ 19 Ekim 2013 Cumartesi günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda ilk konserini gerçekleştirdi.

Dünyanın ilk sanal konser salonu ‘Digital Concert Hall’ ikinci ve üçüncü konserlerini 2 Kasım 2013 Cumartesi ve 6 Aralık 2013 Cuma günü Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek. Ücretsiz konserde oturma yerleri sınırlı olduğu için müzikseverlerin yer bulması açısından konsere vakitlice gitmeleri gerekmektedir. Berlin Filarmoni Orkestrası, daha çok izleyiciye ulaşabilmek için 2008 yılında başlattığı internet üzerinden konser çalışması ‘Digital Concert Hall’ benzeri görülmemiş, ilk çalışmadır. 2009 yılında ülkesinde ödüller alan çalışma internette en yüksek kalitede çözünürlükle izlenebilmektedir. Berlin Filarmoni Orkestrası’nın şefleri ve sanatçılarıyla yapılan röportajlar, orkestra turnelerinin gezi belgeselleri ve kapsamlı olarak bulunan konser arşivi ve eğitici yayınları ile yaratıcı bir çalışma olarak takdir görmektedir. Beyazcamdan ilk yayını 1923 yılında İngiltere’nin Hastings kasabasında yaşayan John Logie Baird gerçekleştirmiştir. İlk görüntülerin titrek ve karıncalı şekilde elde edildiği buluş mucidi tarafından geliştirilerek 1926 yılında ilk yayınını yapmıştır. Mucidi John Logie Baird’in ortaya çıkardığı beyazcama karşın çok geçmeden rakipler ortaya çıkmıştır. 1936 yılında Berlin Olimpiyatları’nın naklen yayını ile televizyon isimli hareketli, sesli beyazcam önce Almanya’da her eve girerek yaygınlaşmıştır. 1940 yılında siyah- beyaz görüntülemenin yerini renkli yayın alarak TV’nin dünya geneline yayılmasına da ivme kazandırmıştır. İlk renkli TV satışı ABD’de 1950 yılında başlamıştır. Büyük bir teknoloji atılımı sayılan TV’nin keşfinden sonra 1969 yılında hem pek çok bilginin küçücük bir alana sığdırılabildiği devrelere sahip bir makine ortaya çıkmıştır. Büyük bir hızla gelişen bu bilgisayarlar, beyazcamı da işin içine sokarak izlenebilir kişisel materyaller haline gelmiştir. 60’lı yıllarda bir oda büyüklüğünde olan bilgisayarlar, günümüzde bir kibrit kutusuna sığacak kadar minimalize edilmiş ve kullanıcısını günün her saati izlenebilecek ve bilgilenebilecek duruma getirmiştir. Dizüstüler, cep bilgisayarları, evlerde ve iş yerlerinde kaçınılmaz şekilde ihtiyaç duyulan ‘akıllı beyaz camlar’ bugün televizyonun etkin gücünü de bir hayli sarsmıştır. Bilgisayar ekranı ndan anında ‘indirilerek’ izlenen filmler, konserler, eğitim yayınları, canlı yayınlar ve hatta TV dizileriyle bu ‘akıllı beyazcamlar’ dünyada iletişimi sınırsız ve zengin kılmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.