Pera Palas’ta Hot Jazz Band’la Müzikal Yolculuk
4 Ekim 2013 Cuma - 09:52     2.186 kez okundu.    
Pera Palas’ta Hot Jazz Band’la Müzikal Yolculuk

Pera Palas’ta Hot Jazz Band’la Müzikal Yolculuk

Avrupa’nın köklü caz topluluklarından Hot Jazz Band, 23.Akbank Caz Festivali’nin konuğu olarak 4 Ekim 2013 Cuma saat 19:30’da Pera Palas Jumeirah Otel Grand Pera Salonu’nda bir konser gerçekleştirecek.

Ünlü caz grubu, 1920’ler, 30’lar ve 40’lı yıllardan bugüne dopdolu repertuarları, renkli, eğlenceli sahne şovlarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacaklar. Duke Ellington, Louis Armstrong, Benny Goodman, Django Reinhardt, Fred Astaire, Bix  Beiderbecke, Artie Shaw gibi cazın yüksek referanslarının bulunduğu gecede retro motifler, Macar melodileri, White Mink’ten elektro swing’ler ve Lindy Hopers dans grubunun performanslarıyla swing atölyesi de Hot Jazz Band gecesine renk katacak. Vokalde Eva Balbo aynı zamanda grubun trompet ve banjo sanatçısı olan vokal Tamas Benyeei ile orkestra elemanları Zsolt Bera (trombon, alto saksafon), Laszlo Fodor (klarnet), Atilla Korb (piyano), Zoltan Juhazls (bas), Istvan Galbacs (davul), Pal Gaspar (gitar, banjo) yüksek performanslarıyla caz dolu bir gece sunacaklar. Pera Palas, 1888 yılında Orient Ekspres seferlerinin Paris- İstanbul arası yolcu taşımaya başladığı zamanda seçkin yolcuların yüksek standartlarda konaklayabileceği yer imkanı olarak açılmıştır. Mimar Alexander Vallaury (Levanten)’nin tasarlamış olduğu otel planı beğenilerek Haliç’in manzarasına karşı inşa edilmiştir. O dönemde ‘Küçük Avrupa’ olarak adlandırılan Beyoğlu (Pera)’da Meşrutiyet caddesinde otelin yapımına başlanmıştır. I.Dünya Savaşı’na kadar parlak bir dönem geçiren otelde bir çok ilke de imza atılmıştır. Binasına elektrik verilen Osmanlı Sarayları’nın haricinde elektrik verilen, asansör çalıştırılan ve musluklarından sıcak su akan ilk otel Pera Palas Oteli’dir. 1917 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan Pera Palas’ta Kurtuluş Savaşı dönemindeki önemli kararlar Ata’nın başkanlığında yapılan toplantılarda alınmıştır. Üst düzey devlet erkanı misafirlerini ağırladığı 101 nolu oda Atatürk’ün ölümünden sonra otelde kalan şahsi eşyalarıyla birlikte müze haline getirilmiştir. 2006’dan bu yana Beşiktaş Turizm Yatırımları A.Ş’ye ait olan müze- otel, I.Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, İstanbul’un İşgali, II.Dünya Savaşı ve Cumhuriyetin İlanı gibi bir çok önemli tarihi olaylara tanık olmuştur. Mülkü Türkiye Cumhuriyet Hazinesi’ne ait olan müze- otelde İsmet İnönü, Kraliçe II.Elizabeth, Kral VIII.Edward, Franz Joseph (Avusturya- Macaristan İmparatoru), İran Şahı Rıza Pehlevi, Mareşal Tito (Yugoslavya Devlet Başkanı), ünlü sinema yıldızları Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, ünlü dedektif romanları yazarı Alfred Hitchcock, şair Pierre Loti, Jacqueline Kennedy (eski Amerika Devlet Başkanı’nın eşi), yazar Ernest Hemingway, ajan Mata Hari, Yunanlı sanatçı Mikis Teodorakis gibi dönemin ünlü şahsiyetler kalmışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.