Pierre Woudenberg’in ‘Klarnet Ustalık Sınıfları’ İzmir Klarnet Günleri’nde
19 Haziran 2013 Çarşamba - 10:17     2.108 kez okundu.    
Pierre Woudenberg’in ‘Klarnet Ustalık Sınıfları’ İzmir Klarnet Günleri’nde

Pierre Woudenberg’in ‘Klarnet Ustalık Sınıfları’ İzmir Klarnet Günleri’nde

Lisans ve master seviyesindeki klarnet öğrencileri düzenlenen ‘Klarnet Ustalık Sınıfları’nda Hollandalı klarnet sanatçısı Pierre Woudenberg’le 25 Temmuz- 4 Ağustos 2013 tarihleri arasında çalışma fırsatı yakalayacak.

Hollanda Radyo Filarmoni Orkestrası’nda 25 yıldır klarnet grup şefi ve 1974’ten beri Hollanda’nın ünlü müzik grubu ASKO’nun üyesi olan sanatçı Lahey Kraliyet Konservatuarı’nda da öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Bir çok ülkede ustalık sınıflarına katılan sanatçı çağdaş ifade teknikleriyle öğrencilere yeni pencereler açmaktadır. Ustalık sınıflarında bireysel çalışmaların yanı sıra küçük topluluklar halinde oda müziği çalışmaları da yapmaktadır. Yeni bilgi ve deneyim kazanan öğrenciler bu çalışmaların sonunda (5 Ağustos) gerçekleştirecekleri konserde müzik severlerle tecrübelerini paylaşacaklar. Hollanda, günümüzde dünyanın en fazla lale üreten ülkesidir. 16.yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Hollanda Kralı’na gönderdiği laleler bütün Avrupa’da hayranlık uyandırmıştır. Lale, Doğu kültüründe ve mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Edebi eserlerde sık kullanılan Lale’nin tarih sahnesine çıkışı da Pers mitolojisine dayandırılmaktadır. Söylenişe göre; yaprağın üzerine düşen çiğ tanesine yıldırım çarpmış ve yaprak alev almıştır. Donan alevler lale şeklini almış ve çiçek olarak açmıştır. Çiçek morfolojisinde 15 gruba ayrılan lalelerin dikilmesi için çeşitli sezonlar uygun görülmüştür. Pers mitolojisi İran ve Orta Asya bölgesinde yaşamış halkların kültürel, dilsel ve dinsel uygulamalarının bir bütünüdür. İyi ve kötü karakterler olarak ikiye ayrılan figür, motif ve hikayelerle yansıyan mitolojik yaklaşım iki ana anlayışa göre kurulmuştur. Biri yapıcı enerji kaynağı (Spenta Mainyu), diğeri ise ölüm, yıkım ve karanlık (Angra Mainyu)’tır. Pers mitolojisinde inanılan ‘ilahi’ ve ‘parlak’ varlıklar çok sayıda bulunmaktadır. ‘Daeva’ adı verilen bu kutsal varlıklara günümüz İran’ında da inanılmaktadır. Pers mitolojisinde yer alan destanlarda en ünlü karakter ‘Rüstem’dir. Despotluğun sembolü olan ‘Zahhak’ bir diğer karakter olarak geçer. Ancak Zahhak, Demirci tarafından alt edilir. Zahhak’ı koruyan iki omuz başından çıkan engerek yılanlarıdır. ‘Yılan’ figürü doğu mitolojilerinde kötülüğün sembolüdür. İyiliği sembolize eden hayvan ise ‘kuş’tur. En tanınmış kuşlar arasındaiyiliği ve bilgeliği simgeleyen ‘Simurg’ ve kraliyet kuşu ‘Huma’dır. Pari (pairika) Türkçe anlamıyla ‘Peri’ güzel olmasına rağmen kötü bir varlık olarak tanımlanırdı. İslamiyetten sonra ‘peri’ kötülüğünden arınarak, iyilik ve güzelliğin simgesi haline gelmiştir. 2500 yıllık bir süreci kapsayan İran edebiyatı arapça ve farsça yazılı metinlerden oluşmaktadır. Ünlü İranlı şairler arasında Sa’di, Rumi, Ömer Hayyam, Hafız’ı günümüzde tüm dünya tanımaktadır. Divan edebiyatı mızda büyük etkisi olan İran edebiyatı 7 devirde incelenmektedir. Kahramanlık Şiiri Devri, Saray Şiiri Devri, Mistik ve Moral Devri, Lirik Şiir in Parlak Dönemi, Duraklama, Yeni Devir ve Çağdaş Devir şeklinde incelenmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.