Pikolo
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:52     7.659 kez okundu.    
Pikolo

Pikolo bir flüt çeşidi olup flütün 1 oktav yükseğinde ses çıkarır. Boyut olarak da küçüktür, flütün yarı boyundadır. Klasik müzik orkestralarında en tiz sese varabilen enstrümandır. Genellikle parçalarda özel efektler pikolo ile verilir.

Marşlarda kullanımı yaygındır. Trampetle birlikte çalımı marşlarla uyum sağlar. Orkestralarda solo ve eşlikçi görevleri vardır. En ince sesleri kulağı tırmalar. Bu nedenle orkestralarda yüksek çalınan kısımlarda çalınabilir. Pikolo flüt ün kalın sesleri ise zayıf çıkar. Bu nedenle parçalarda özel bölümlerde kullanılır. Hızlı, yırtıcı bölümlere pikolo çok uygun bir enstrümandır.

 
      İlk kullanıldığı dönemler M.Ö.200 yılları olduğu sanılır. Boru biçimli olan enstrümandan,  üflenip çalgının iç kısmındaki hava sütununu titreştirerek ses edilir. Orkestralarda pikolo çalan ayrı bir kişi olmaz. Flütle aynı çalış tekniğine sahip olduğu için flüt çalan kişilerden biri pikolo bölümünü çalar.

 
   Pikolo pek çok bestecinin eserlerin kullanılmıştır. İlk kullanan bestecilerden biri Beethoven’dır. Beethoven ’ın 5. Senfonisinde kullanıldığı dikkat çeker. Ayrıca bu enstrümanın kullanıldığı en bilinen eserlerden biri de John Philip Sousa’nın “The Star and Strpies Forever” isimli marşıdır. Marş besteleri nin son bölümünde dikkatleri çeken bir pikolo partisi vardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.