Pink Floyd’a Saygılarla
22 Aralık 2009 Salı - 10:39     2.971 kez okundu.    
Pink Floyd’a Saygılarla

Pink Floyd’a Saygılarla

1964 yılında Sigma 6 adıyla kurulan iki gitar, bir bas gitar, bir klavye ve bir bateriden oluşan grup, blues ustaları Pink Anderson ve Floyd Council’in isimlerini alarak Pink Floyd grubu oldu.

Syd Barett, Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason ve Rick Wright beşlisinden oluşan grup kısa zamanda dünyaca ün kazandı. Tarzları ne rock ne de jazz olarak nitelendirilen ve dünyada Pink Floyd müziği ve besteleri olarak anılan parçaları müzik eleştirmenleri ve otoriteleri tarafından dahi hayret ve şaşkınlıkla izleniyor ve takdir ediliyordu. 1967’de ilk single’ını çıkaran grup dünya sıralamalarında ilk yıl 6.olarak gövde gösterisi yaptı. Sırasıyla gelen albümler tamamen grubun beyni olan Syd Baret imzalıydı. The Piper at the Gates of Down isimli albüm İngiltere ve Amerika’da ilgi gördü. Konser turnelerine Jimi Hendrix’te katıldı. Syd Baret sonraki yıllarda ruhsal sağlığının bozulması sebebiyle gruptan ayrılarak sadece şarkı sözü yazdı. Pink Floyd o dönem yakaladıkları başarıyı aynı sound’da tutmak adına stüdyoda daha fazla çalışmaya başladı. Grup önemli bir kan kaybı yaşamıştı. 1969’da Ummagumma’yı çıkararak yollarına yükselişle devam ettiler. 1973’de çıkardıkları ‘Dark Side of The Moon’ albümü 40 milyondan fazla satarak rock dünyasında rekor kırdı. 1979 yılında ülkemizde de fırtınalar estiren albümü ‘The Wall’ insan ve düşünce yapısı öğelerinin üzerinde duran anlatımcı bir yapıttı. Syd Barett stüdyolarını ziyarete geldiğinde hastalığından tanınmayacak haldeydi. 2006’da yaşamını yitiren Syd’ı grup son kez orada gördü. Uzun ve çalkantılı bir yükseliş öyküsü olan grup başlarında halen Nick Mason ve David Gilmour‘la 1995 Grammy ödülü nü aldı. 2006 yılından bu yana ‘Saygıyla Pink Floyd Çalmak’ adıyla bir grup genç müzisyen Pink Floyd bestelerini aynı ruhu taşıyarak ve saygıyla icra etmeyi sürdürüyorlar. Ülkemizde üç yıldan bu yana İstanbul’un farklı mekanlarında sahne alan grup Pink Floyd’un özgün yapısını ve armonisi bozmadan ruhunu yaşatmaya devam ediyor. 26 Aralık 2009 saat 21:30’da Babylon’da Pink Floyd ruhunu beraber yaşayalım.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.