Pink Floyd’un Efsane Üyesi İstanbul’a Geliyor.
16 Kasım 2012 Cuma - 11:13     2.852 kez okundu.    
Pink Floyd’un Efsane Üyesi İstanbul’a Geliyor.

Pink Floyd’un Efsane Üyesi İstanbul’a Geliyor.

Dünya çapında tanınmış progresif ve psychedelic rock grubu felsefi topluluk Pink Floyd’un değerli üyelerinden Roger Waters 1 Ağustos 2013’te İTÜ Stadyumu’nda ‘The Wall’ turnesi kapsamında hayranlarıyla kucaklaşacak.

Sanatçı, 2006 yılında Kuruçeşme Arena’da 17.000 kişiye konser vermiş ve ayakta alkışlanmıştı. Görsel şovlarının sergilediği ‘duvar’ın konser vereceği alana sığması hususu konser organizatörlerini biraz düşündürdü. 6000 seyirci kapasiteli İTÜ Stadyumu diğer ülkelerdeki konser alanlarına oranla küçük gözüküyor. Konserlerin gerçekleşeceği Kopenhag’ta sanatçıyı bekleyen Parken Stadyumu 38.000, Roma’daki Olimpik Stadyum ise 71.000 kişilik kapasiteye sahip olduğu bildirildi. Etkileyici sahne gösterileri, yenilikçi albüm çalışmaları ile 230 milyon albüm satarak, 70’li yıllarda kurulan gelmiş geçmiş en başarılı rock grubu Pink Floyd’un gitarcısı David Gilmour ‘Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi’ olarak 14.sırada yer aldı. 1973 yılında Pink Floyd olmasından önce grup 1965 yılında Sigma 6 ismiyle Londra’da kuruldu. Nick Mason ve Roger Waters bir yıl sonra aralarına Rick Wright’ı da alarak grubu güçlendirdiler. Gruba sonradan katılan Syd Garret ünlü caz gitarcıları Floyd Council ve Pink Anderson ‘ın adlarından esinlenerek gruba Pink Floyd adını verdi. İlk konserlerinden itibaren ışık ve slayt kullanarak dikkatleri üzerine çeken grup en sevilen albümleri ‘The Wall’da babaya duyulan özlem, savaş karşıtlığı, eğitim sistemi ndeki sıkıntılar, aldatma konuları gibi toplumsal içerikler e işaret ettiler. Psikolojik sorunlar ı ortaya çıkan grubun beyni Syd Barret’ın ayrılmasıyla sarsıldılar. Bunun üzerine uzun saatler stüdyoya kapanıp, yükselişlerini sağlayacak 23 dakikalık bir şarkıyla zirveyi yakaladılar. 1970 yılında ‘Atom Heart Mother’ albümü ve şarkısıyla Amerika turnesine çıkarak başarılarını perçinlediler. Grup David Bowie, Iron Maiden, Queen, Rush, The Mars Volta, Foo Fighters, Stone Temple pilots, Radio Head gibi ünlü sanatçı ve gruplara da ilham kaynağı olmuştur. Pink Floyd, 1980 yılında Grammy ödülü yanı sıra birçok platin ve altın plak sahibidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.