Pink Floyd Bale Grubu
27 Ekim 2010 Çarşamba - 10:52     2.053 kez okundu.    
Pink Floyd Bale Grubu

Pink Floyd Bale Grubu

Evet yanlış okumadınız, dünyaca tanınmış efsanevi rock grubu bu kez ülkemize muhteşem gösterileriyle İtalyan La Scala Tiyatrosu’nun Bale grubuyla geliyor.

 26- 27 ve 28 Kasım 2010 tarihleri arasında Harbiye’de İstanbul Kongre Merkezi’nde ‘Pink Floyd Balesi’ sahnelenecek. ‘Pink Floyd Balesi’ fikrinin mucidi 12 yaşında bir kız çocuğu. Babası koreograf olan küçük kızın tüm ısrarları projenin Pink Floyd grubunun toplantı masasına kadar gitmesine sebep olmuş. Pink Floyd grubu ise bu projeyi benimseyerek çalışmalarına başlamışlar. Temeli klasiğe dayalı bu modern bale nin koreografı yani küçük kızın babası Roland Petit Pink Floyd albümlerindeki 13 eserden toplam 18 bölümlük bir bale yapıtı oluşturmuş. 90 dakikalık muhteşem gösteri sahne, ışık ve kostümlerle ve de Pink Floyd’un unutulmaz şarkılarıyla bütünleşiyor. İtalya’da Milano kenti nde bulunan ünlü La Scala Tiyatrosu 1778 yılında açılmıştır. Sezonunu geleneksel olarak her yıl 7 Aralık’ta Aziz Ambrose gününde açan La Scala Tiyatrosu dünyanın en tanınmış operalarındandır. La Scala Müzesi, La Scala Bale Okulu ve Gösteri Sanatları Akademisi La Scala Tiyatrosu’nun bünyesinde yer almaktadır. Tarihin geçmiş sayfalarında La Scala Tiyatrosu 1776 yılında bir karnavalın galasında çıkan yangın sonucunda ağır hasar alır. Aynı yıl İmparatoriçe Maria Theresia tarafından onaylanan yepyeni bir projeyle İtalya’nın en büyük sahnesi inşa edilir. O tarihlerde temsiller mutlak geceyarısından önce sona erer, uzun temsiller biraz daha erken başlatılırdı. Temsile vaktinde gelmeyen biletli izleyici içeriye asla alınmazdı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.