Pink Floyd Türkiye’de
25 Eylül 2010 Cumartesi - 11:19     2.999 kez okundu.    
Pink Floyd Türkiye’de

Pink Floyd Türkiye’de

Dünyaca tanınmış ve yaptığı her albüm ve konser olay yaratan gruplardan Pink Floyd 22 Ekim 2010 Cuma akşamı Matine 216’da hayranlarıyla buluşacak.

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında Fenerbahçe True Blue ’da hayranlarıyla bir araya gelen grup, hasreti daha fazla uzatmadan ülkemize gelme kararı aldılar. The Spirit of Pink Floyd muhteşem performansları, sahne efektler, ışığı, ses düzeni ile sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatacak. Pink Floyd, 20.yüzyılın efsaneleşmiş ve müzik tarihine geçmiş önemli bir İngiliz gruptur. 1964 yılında Syd Barrett (gitar), Nick Mason (bateri), Roger Waters (bas gitar), Rick Wright (klavye)‘ın oluşturduğu grup Sigma 6 olarak kuruldu. Daha sonra Syd Barrett iki ünlü blues ustası Pink Anderson ile Floyd Council’in isimlerini birleştirerek grubun adını koydu. Grup çıkışlarının ilk yılında yerel bir kitleye hitap etse de çok kısa bir sürede sahne performanslarının gücü ve görsel efektler inin canlılığıyla müziklerindeki ana temayı seyirciye çok iyi ileterek büyük beğeni ve başarı sağladılar. Grup ilk oluştuğunda tarz olarak rock müziğinden epeyce uzaktı. O yıllarda caz müziğini benimseyen grup daha sonra rock ve caz sentezini alt yapılarında kullanarak kendilerine has bir tarz oluşturdular. O yıllarda açığa çıkan bu akım, bu müzik türü o kadar beğenildi ve o kadar tutuldu ki müzik otoriteleri bile bu olanlara yorum getiremedi. Pink Floyd doğmuş ve hızla büyüyen bir müzik grubu olarak müzik dünyasını alt üst etmişti. Albümler, başarı, ün ve çok paranın yarattığı stres grubun beyni Syd Barrett’in ruh sağlığını oldukça bozdu. Grubun ilk firesi Syd’ın başarılı çalışmalar yaptığı halde sorunlarını atlatamaması yüzünden gerçekleşti ve Syd gruba veda etti. Çıkardıkları albümlerle devrimler yaratan grubun unutulmaz klibi ‘The Wall’ adeta bir çağa damgasını vurdu. Syd ise Temmuz 2006’da yaşamını yitirdi.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.