Piyanist Karsu, Dünya Sahnelerinden, Zorlu Performans Sahnesi’ne
7 Şubat 2014 Cuma - 10:13     1.804 kez okundu.    
Piyanist Karsu, Dünya Sahnelerinden, Zorlu Performans Sahnesi’ne

Piyanist Karsu, Dünya Sahnelerinden, Zorlu Performans Sahnesi’ne

Hollanda’da yaşamını sürdüren, Hatay’lı bir ailenin çocuğu olan ve tüm dünyanın ayakta alkışladığı Karsu, konserler gerçekleştirmek üzere ülkemize geliyor.

20 Şubat 2014 Perşembe günü Zorlu Center’de bir konser gerçekleştirecek olan sanatçı Ankara ve İzmir’de de konserler verecek. Hollanda’da çıkardığı ilk stüdyo albümü olan ‘Confession’la müzik listelerinde bir numara olan sanatçı 7 yaşında piyano çalarak müziğe başlamıştır. Dünyanın en prestijli caz festivallerinden North Sea Caz Festivali’ne katılan Karsu, New York Carnegie Hall’de de üç kez konser gerçekleştirmiştir. Almanya, Belçika, Endonezya, Brezilya, Monte Carlo gibi daha pek çok ülkede konserler gerçekleştiren sanatçının hayat hikayesi de bir belgesel olarak çekilmiştir. Piyanist Karsu’yu 5 yıl boyunca yakından takip eden film yapımcısı Mercedes Stalenhoef, ‘Karsu: I Hide a Secret’ filmini Hollanda’da ve birçok ülkede gösterime sunmuştur. Blues, caz, funk, soul ve Türk Müziği’ni harmanlayarak kendine has bir tarz yaratan sanatçı piyanist olmakla kalmayıp, söz yazarlığı, bestecilik ve aranjörlük yapmaktadır. Kendine ait İngilizce bestelerin yanı sıra ‘Domates, Biber, Patlıcan’, ‘Gesi Bağları’, ‘Divane Aşık Gibi’, ‘Neredesin Sen’ gibi türküleri de yorumlamaktadır. Üstün yeteneğiyle müzik eleştirmenlerinden tam not alan sanatçı Türkiye konserlerine de daima önem vererek, özenle hazırlanmakta olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin en güneydeki illerinden biri Hatay’dır. Adana, Osmaniye ve Gaziantep’in komşu olduğu il, ülkemizin en eski yerleşim birimlerindendir. Tunç Çağı’ndan itibaren uygarlıkların izi görülen ilde, Akat Beyliği, Yamhad Krallığı, Hititler, Mısırlılar, Urartular, Asurlular ve Perslerin egemenliği altına girmiştir. M.Ö 300 yılında kurulan Antakya, Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetinden sonra Suriye’nin baş kenti olmuştur. İslam Ordusu’nun ele geçirmesi üzerine Abbasi ve Emevi Devletleri’ne bağlanan Hatay, Haçlı Seferleri sırasında önemli rol oynamış Selçuklu ve Bizans Devletleri’nin hakimiyetleri altında kalmıştır. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından ele geçirilen Hatay’da Osmanlı İmparatorluğu dönemi başlamıştır. 1918 yılına kadar hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra Fransızlar tarafından ele geçirilen Hatay,  1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olarak ülke sınırları na katılmıştır. Hatay, kuzeyden, güneye, güneyden kuzeye kıtalar ve bölgeler arası ana yollar da ticari olarak ta bir kavşak görevi görmüştür. Antakya (Hatay) çeşitli bölgelerden gelen insan topluluklarının konakladığı, yaşadığı kültürel ve ticari alışverişlerin yoğun olduğu bir bölge olması açısından kültürün beşiği sayılmaktadır. Hellen Uygarlığı, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti döneminden itibaren liman kenti İskenderun’a komşu olmasından dolayı da ihracat, sanayii ve ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.