Piyano’da Şeytani Fısıltılar
25 Nisan 2010 Pazar - 10:15     2.408 kez okundu.    
Piyano’da Şeytani Fısıltılar

Piyano’da Şeytani Fısıltılar

Piyano solisti Birsen Ulucan 3 Mayıs 2010 Pazartesi akşam saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda ‘Şeytani Fısıltılar’ başlıklı konserini gerçekleştirecek.

Konsere adını veren eser Prokofiev’in 4 parçadan oluşan Anılar, Yüceltme, Ümitsizlik ve Şeytani Fısıltılar manzumeleri. Konserde Bach, Medtner, Chopin besteleri yer alıyor. Piyano sanatçısı Birsen Ulucan doğum yeri olan Bulgaristan’ın Şumen kentinde 7 yaşında piyano eğitimi almaya başlar. 1984 yılında Ekaterina Tsetkova’nın özel öğrencisi olarak Dobri Hristov Müzik Okulu’na devam eder. 1982 yılında Ulusal bir müzik yarışmasında ikincilik, 1984’te Bulgaristan Radyosu’nun açtığı piyano yarışmasında icra dalında birincilik, kompozisyon dalında ise ikincilik ödülü alır. Sanatsever bir ailenin mensubu ve çok çalışkan bir öğrenci olan sanatçı viyolonsel ve bale eğitimlerine de devam eder. İlk orkestra konserini 12 yaşında doğduğun kentin Filarmoni orkestrasıyla gerçekleştirir. Konserde Mendelsshon’un Re Minör konçertosunu başarıyla seslendirir. 1989 yılında okulunun mezuniyeti ardından ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç eder. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda 4 yıl öğretim görevlisi olarak Prof.Meral Yapalı’nın asistanlığını yaptı. 1992 yılında İtalya’da düzenlenen Uluslar arası Keman Yarışması’nda kardeşi Özcan Ulucan’a eşlik ederek ‘En İyi Beethoven Sonat Yorumu’ ödülüne layık görüldü. 1996 yılında Londra’da Guildahll Müzik Okulu’nda lisansüstü eğitimini tamamlayarak ‘Solistlik Diploması’ aldı. Aynı yol Oxford’da düzenlenen bir müzik yarışmasında birincilik ödülü alan sanatçı Londra Kent Üniversitesi’nden Yüksek Lisans diplomasını alarak mezuniyetini gerçekleştirdi. Londra’nın önemli konser salonlarından St.John Smith Square’de Franz Lizst ‘in Piyano için yazılmış Konçertosunu çalarak müzik otoritelerinin dikkatini çekti. 2004 yılında Miami Üniversitesi’nde gerçekleşen konçerto yarışmasında birincilik alarak üniversiteye ait Senfoni orkestrasında konser ve resitaller verme hakkını kazandı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.