Piyano Günleri’nde Cihan Yücel Konseri
26 Kasım 2010 Cuma - 12:42     2.342 kez okundu.    
Piyano Günleri’nde Cihan Yücel Konseri

Piyano Günleri’nde Cihan Yücel Konseri

Aksanat Piyano Günleri’nde Avrupa, Amerika ve Türkiye’de yüzlerce konser vermiş olan ve birçok yeni besteleri ilk defa seslendiren piyano sanatçısı Cihan Yücel 27 Kasım 2010 Cumartesi saat 15:00’de Akbank Sanat’ta konser verecek.

Haydn, Bach, Chopin, Adnan Saygun bestelerinden oluşan repertuarıyla müzikseverlere hem teknik hem de duygusal ustalığını bir arada sunacak. Ahmet Adnan Saygun,  Klasik batı müziğinde besteler yapmış bir etnomüzikolog ve müzik eğitmenidir. Yaşadığı 1907- 1991 yılları arasında Türk operasının da ilk bestelerini gerçekleştiren ve devlet sanatçısı unvanını alan ilk müzisyendir. Yunus Emre Oratoryosu Cumhuriyet döneminin ilk Türk motifli çok sesli eserlerindendir. İzmir kökenli geniş bir aileden gelen Saygun’un ailesinde önemli din bilim adamları bulunmakta olup, babası Mahmut Cemalettin Bey İzmir Milli Kütüphanesi kurucularındandır. İlkokul yıllarında müzik eğitimine başlayan sanatçı  önemli piyano ve armoni hocalarıyla yıllarca çalıştı. Gençlik yıllarında lise müzik öğretmenliği yapan Saygun, Fransızların ansiklopedilerinden müzik makalelerini çevirerek ‘Musiki Lugati’ oluşturdu. Eğitim aşkı içinde bitmediğinden devlet bursu alarak Paris’e gitti. Burada önemli hocalardan kompozisyon, kontrpuan, armoni, Gregoryen ezgileri ve org eğitimi gördü. Paris’te ilk orkestra eseri olan ‘Divertissement’ besteleyen sanatçı, bu bestesiyle Paris’teki bir beste yarışmasında birincilik aldı.(1931)  Eser, ilk üç eser Cemal Reşit Rey’e ait olmak üzere yurtdışında seslendirilen dördüncü Türk orkestra bestesi olarak müzik tarihine geçmiştir. 1934 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı yöneten sanatçı ulu önder Atatürk’ün isteği üzerine Türkiye’ye ziyarette bulunan İran Şahı için ilk Türk Operası ‘Opus 9 Özsoy Operası’nı bestelemiştir. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitmenliğe devam eden sanatçı 1934’de Ata’mızın isteğiyle ‘Taş Bebek’ operasını yazmıştır. 1942 yılında bitirdiği ‘Yunus Emre Oratoryosu’ 1946 yılında Ankara’da seslendirildikten sonra büyük beğeni topladı. Yunus Emre’nin ardından Kerem, Köroğlu, Gılgamış isimli üç opera, koral eserler, 5 senfoni birçok konçertolar, oda müziği, koro, vokal besteler yazdı. Birçok türkü derlemeleri, makaleler, araştırma ve kitap yapıtları yayınladı. Büyük sanatçı 1991 yılında birçok değerli müzik eseri bırakarak hayata gözlerini yumdu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.