Piyano Virtüozu Kemal CemYılmaz’ın Fuaye Konseri
13 Şubat 2014 Perşembe - 09:08     2.112 kez okundu.    
Piyano Virtüozu Kemal CemYılmaz’ın Fuaye Konseri

Piyano Virtüozu Kemal CemYılmaz’ın Fuaye Konseri

Ünlü piyano sanatçıları İdil Biret ve Fazıl Say’ın ‘virtüoz yeteneğinde bir piyanist’ olarak nitelendirdikleri Türk- Alman piyanist Kemal CemYılmaz, 17 Şubat 2014 Pazartesi saat 18:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda (Fuaye) bir konser gerçekleştirecek.

Hannover’de yaşayan sanatçı aynı zamanda beste çalışmaları ve piyano öğretmenliği de yapmaktadır. Girişi ücretsiz olan Fuaye konserinde sanatçı Barok ve Romantik dönemden esreler seslendirerek müzikseverlere keyifli bir akşam yaşatacaklar. Hannover kenti, Almanya’nı Aşağı Saksonya bölgesinin başkentidir. Son derece geniş yeşil alanlara ve parklara sahip kent, Almanya’nın fuar şehirlerinden biridir. II.Dünya Savaşı’nda çok zarar gören kentin bu yıkımlarla tarihi dokusu azalmış, eski şehri (aldstadt) yok olmaya yüz tutmuştur. Ortaçağ döneminde balıkçılar ın ve salcıların yaşadığı Leine Nehri kıyısındaki bu küçük kent, 13.yüzyılda ticari alanda da gelişim göstermiştir. Kara taşımacılığı nın zorluğu ve riski olduğu dönemde nehir üzerinden taşımacılık bir hayli artmıştır. Hannover, II.Dünya Savaşı döneminde gelişmiş silah sanayii nedeniyle hem hedef hem de önemli bir kavşak noktası olmuştur. Sanayii firmaları, holdingler, demir yolları, meskenler hava saldırılarından tahribata uğramış, 150.000 konuttan sadece yüzde 5’i ayakta kalmıştır. Savaştan kalan harabe bir bölge onarılmadan saklanarak, zorbalığın ve savaşın yıkımlarını, kurbanları temsilen anıt haline getirilmiştir. Raylı taşımacılık sisteminde gelişmiş olan Hannover’de yüksek hızlı trenler, şehirler arası sefer yapan trenler, bölge ve eyalet trenleri, banliyö trenleri, metro hatları ve kent- içi hafif raylı trenler ulaşımda bir hayli kolaylık sağlamaktadır. Almanya’nın dokuzuncu büyük havalimanlarından biri de Hannover’den 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bugünkü ekonomisiyle Hannover, ticaret, hizmet ve sanayii kentidir. Dünyaca ünlü ve dev fuarlara ev sahipliği yapan Hannover kentinin gelişimini sağlayan yedi alana önem verilmektedir. Bunlar otomotiv, enerji, bilişim- iletişim, sağlık, fotonik teknoloji, yaratıcılık sektörü ve imalat teknolojileridir. Hannover kentinde görülmesi ve gezilmesi gereken yerler arasında park ve bahçe düzenlemelerinin yapıldığı yerler, su oyunlarının düzenlendiği parklar ve bir müze bulunmaktadır. Kentin bombardımanlardan kalan eski şehrinde ( altstadt) yer alan tuğla gotiği, yine gotik stilde inşa edilmiş olan belediye binası ve ünlü matematikçi ve filozof Gottfried Willhelm Leibniz’in bir dönem yaşadığı evi de gezilip görülecek yerler arasındadır. 2000 yılında kurulan Dünya Fuarı- Expo’daki başarısıyla kent, fuar alanındaki üstünlüğünü bir kez daha kanıtlamıştır. Almanya’nın kuzeyinde yer alan şehri yaz aylarında bisikletle gezmekte mümkündür. Bir vadi üzerine kurulan şehir dümdüz bir konumdadır. Şehirde bir yapay göl (Maschsee) bulunmaktadır. Gölün kıyısında Ağustos ayında düzenlenen Maschsee Festivali de yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.