Piyanolu Kuartet Gecesi Süreyya Operası’nda
10 Şubat 2013 Pazar - 11:33     2.289 kez okundu.    
Piyanolu Kuartet Gecesi Süreyya Operası’nda

Piyanolu Kuartet Gecesi Süreyya Operası’nda

Oda müziğinde virtüöz mertebesine erişmiş çok değerli müzisyenlerin bir araya geldiği 11 Şubat 2013 Pazartesi saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda bir müzik ziyafeti sunacaklar.

Heyecan verici coşkulu repertuarıyla müzik severlerin karşısına çıkacak olan sanatçıya Migual da Silva (viyola), Yovan Markovitch (viyolonsel), İris Şentürker (piyano) eşlik edecekler. Ülkemize zaman zaman konser vermek üzere gelen keman virtüözü Nicholas Dautricourt çağının en beğenilen en parlak kemancısı olarak takdirleri toplamış ve ‘Yılın Klasik Keşfi’ Georges Enescu ödülünü almıştır. Ünlü keman sanatçısı Jeunesses Musicales, Henryk Wieniawski, Rodolfo Lipizer, Gian BattistaViotti gibi bir çok önemli yarışmalarda dereceler almıştır. Kantorov, Poulet, Mouillere, Hirschorn, Fried gibi keman ustalarıyla çalışan Nicholas Dautricourt, 2007’den bu yana ‘Moments Musicaux de Gerberoy’ un sanat direktörlüğünü yapmaktadır. İsviçreli Fransız viyola sanatçısı Migual de Silva, Paris Konservatuarı’nı viyola ve oda müziği bölümlerinde birincilik dereceleriyle bitirmiştir. 1985’te Paris’te ‘Uluslararası Oda Müziği’ yarışmasında birincilik ödülü kazanan ve bu güne kadar Amadeus Yaylı Quartet, Ysaye Quartet, Levin – Lasalle Quartet, Beyerle- Berg Quartet gruplarında oda müziği yapan sanatçı uluslararası kariyerini Japonya ve Amerika’ya kadar götürmüştür. Birçok albüm çalışmasıyla tanınan viyolonsel sanatçısı Yovan Markovitch, Paris Ulusal Bölge Konservatuarı yaylı dörtlüler ve oda müziği hocalığı yapmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı birçok konser çalışmasında yer alan sanatçı halen Ysaye Quartet Oda müziği grubuyla çalışmalarına devam etmektedir. Piyano ve oda müziği eğitimlerini Paris Alfred Cortot Müzik Okulu’nda tamamlayan ve 2005 yılında Paris’te düzenlenen oda müziği yarışmasında birincilik alan piyanist İris Şentürker, halen Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Sanatçı kendi kurmuş olduğu oda müziği orkestrası ‘Quadro Turco’ grubu ile ve solo piyano konser çalışmalarını yoğun olarak sürdürmektedir.  Moda, sanat ve kültür yaşamı ile dünyanın ilgi duyduğu ‘Işık Şehir- Ville Lumiere’ esas adıyla Paris, Fransa’nın başkentidir. Seine nehri’nin üzerine kurulmuş şehirde yaşayan insanlara Parissien (ne) denmektedir.  Şehrin simgesi olan armanın üzerinde bulunan gemi, Ortaçağ’da su yoluyla ticaret yapan insanları temsil etmektedir. Şehri yöneten zengin ve güçlü Su Tüccarları Birliği Paris’i ‘Sallanır Ama Batmaz’ olarak tarif etmişlerdir. Seine nehri kıyılarında yapılan arkeolojik araştırmalarda Paris bölgesinin yaklaşık 40.000 yıldan beri yerleşim alanı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. M.Ö 52 yılında Roma İmparatoru Julius Sezar’ın ordu komutanı Labienus tarafından ele geçirilen Paris şehri Roma topraklarına katılmıştır. V.yüzyılda Romalılarla savaşan Frankların kralı I.Clovis ve ordusu 508’de bölgeyi başkent yaparak  ilk ‘Paris’ ismini de kente vermişlerdir. Paris’te gezilmesi görülmesi gereken önemli mekanlar arasında Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi, Paris’in en güzel caddesi olan Champs Elysees yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.