Piyotr İlyiç Çaykovski 173 Yaşında !
4 Eylül 2013 Çarşamba - 09:39     2.278 kez okundu.    
Piyotr İlyiç Çaykovski 173 Yaşında !

Piyotr İlyiç Çaykovski 173 Yaşında !

Klasik müzikte Romantik dönemin ünlü Rus bestecilerinden Piyotr İlyiç Çaykovski, klasik müzik repertuarına popüler, sevilen birçok oda müziği, opera, senfoni, şarkı ve bale eserleri katmıştır.

Kuğu Gölü Balesi, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel bugün de bale topluluklarının repertuarlarında yer almaktadır. Müziğe çok küçük yaşta ilgi duymasına rağmen ailesi küçük Çaykovski’yi devlet memuru olması için farklı bir eğitime yönlendirmiştir. İçindeki müzik heyecanını bastıramayan Çaykovski ailesinin diretmelerine rağmen Saint Petersburg Konservatuarı’nı kazanarak eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Önemli bir müzik adamı olmasına rağmen psikolojik sorunları ve dönem dönem girdiği depresyonlarla sarsılan ünlü bestecinin kötü süren evliliği ve sadece mektuplaşarak 13 sene hiç görmeden maddi destek aldığı Nadejda von Meck’le iletişiminin kopuşu nedenler arasında sayılabilir. Çok tanınmış ve eserleri çok sevilen bir besteci olduğu halde Çaykovski, müzik eleştirmenleri, müzisyenler ve besteciler tarafından çok ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Bugün ise çok önemli bestecilerden ve müzik adamlarından biri olduğu şüphesizdir. 1840 yılında Rusya İmparatorluğu’nda küçük bir maden kasabasında dünyaya gelen ünlü besteci Ukraynalı bir maden mühendisinin oğludur. Asıl soyadı ‘martı’ anlamına gelen ‘Çayka’dır. Bestecinin soylular siciline kayıtlı olan büyükbabası Piyotr Çayka, ilahiyat fakültesinden mezun olduktan sonra tıp eğitimi görmüş son derece eğitimli ve donanımlı bir kişidir. Çaykovski, babası İlya Çayka’nın üç evliliğinin ikincisinden olan 6 çocuğundan biridir. Ünlü bestecinin hayatını yazan araştırmacılara göre ailenin tuttukları Fransız dadının küçük Çaykovski’ye anne şefkati aratmadığını belirtmektedir. Ancak bazı yazarlar bunun tam aksine Fransız asıllı annesinin oğlunun üzerine son derece titizlikle düştüğünü anlatmaktadırlar. 5 yaşından itibaren piyano eğitimlerine başlayan Çaykovski, üç yıl gibi kısa bir zamanda eğitmeni kadar yetkin bir biçimde piyano çalmaya başlamıştır. Ancak ailesi müzik eğitimine devam etmesine sıcak bakmadıklarından sanatçıyı Saint Petersburg’taki İmparatorluk Hukuk Okulu’na yollayarak bir devlet memuru kariyerine sahip olmasını arzulamışlardır. Seçkin, zengin ve soylu bir tabakanın çocuklarının gittiği okulda 9 yıllık eğitimini tamamlamıştır. Bu dönemde çok sevdiği annesini kaybeden Çaykovski’nin hayatında ve eserlerinde etkili olacak ve ömrünün sonuna kadar devam edecek olan depresyon dönemleri başlamıştır. Çaykovski, devlet memuru olarak göreve başlamasının ardından Saint Petersburg Müzik Okulu’na kaydını gerçekleştirmiştir. Başarılı müzik kariyeri sürerken 1893 yılında Petersburg’taki kolera salgını nda kaynamamış su içtiği için hastalanarak 53 yaşında hayata veda etmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.