Polonyalılar ve Bolonyalılar
20 Kasım 2009 Cuma - 11:36     2.457 kez okundu.    
Polonyalılar ve Bolonyalılar

Polonyalılar ve Bolonyalılar
Müzik evrenselliği ve sınır tanımazlığı ile yine ayrı iki dünyayı bir bütünde buluşturdu.

Klasik Batı müziğinin temel taşları olan ve ekol yaratan Bolonya’lı bestecilerin öncüsü Giovanni Battista Vitali ve yine çocukluk yıllarının İtalya’da geçtiği dönemde müzik eğitimi sürecinde Bolonya ekolünden çok etkilenen ve ‘fahri bolonyalı’ ünvanını alan Mozart. Korno için yazdığı 2.Korno Konçertosu eşsiz tınılarla bezenmiş. Bolonya akımının en son temsilcilerinden Respighi’nin de antik arya ve dansları gözleri kamaştırıyor.
Bolonya akımının muhteşem besteleri Polonyalı müzik ustasının ellerinde şaheserleşiyor.
Polonyalı korno sanatçısı, Londra Senfoni Orkestrası korno grubu şefi David Pyatt
Polonyalılar/Bolonyalılar kaynaşmasını müziğiyle gerçekleştiriyor.
Korno sanatçısı David Pyatt BBC’nin layık gördüğü Yılın Genç Müzisyeni ödülünü henüz 14 yaşındayken alıyor. 1998 yılından bu yana Londra Senfoni orkestrasının korno grup şefi olan Pyatt 2008 yılında Royal Philarmonic Society tarafından Yılın Müzisyeni seçildi. Avrupa, Amerika ve Kanada’da solo konserleriyle kariyerine devam eden sanatçı Strauss’un 1 Nolu ve 2.Korno Konçertosunu başarıyla seslendirerek müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Resitaller ve Oda müziğine ağırlık veren sanatçı Haydn, Telemann, Mozart’ın ölümsüz eserlerinden günümüz bestecilerinin yapıtlarına kadar sınırsız repertuara sahip. Bir çok CD çalışmasına da imza atarak EMI tarafından Yılın Genç Sanatçısı seçildi. 1997 yılında Mozart Konçertoları ndan oluşan CD önemli bir müzik dergisi olan Gramaphone tarafından ‘Yılın Kaydı’ olmaya layık görüldü. Eleştirmenler kornonun tını zenginliği açısından sınırlı bir enstrüman olduğunu ve solo olarak icra etmenin ve dinletmenin yolunu Pyatt’ın virtüözlüğünde gerçekleştiğini söylüyorlar. Sanatçı alışılagelmiş klasik orkestra konserlerine farklı bir tını katıyor. Bu sıra dışı müzik ziyafetini 25 Kasım Çarşamba saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkezinde ve 26 Kasım Perşembe saat 20:00’de Cemal Reşit Rey’de izleyebilirsiniz. İlgilenenler için hemen belirtelim konserleri öncesi saat 19:30’da Pyatt konuklarıyla sohbet edecek. İyi seyirler..

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.