Pop Müziğin Türleri
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:56     27.629 kez okundu.    
Pop Müziğin Türleri

SOUL

İlahilere benzeyen bir okuma stiliyle din dışı konular ve funk ritimleri nden oluşan soul, 1950 ’lı yılların ritm and blues türünden kaynaklanmıştır.

1960 ’lı yılların sonlarında ki soul ile bunu izleyen african pop ’u arasında belirgin bir fark yoktur. Ancak dans için müzik ( funk, disco ) ve dinlemek için müzik ( pop balladları ) birbirinden kesin bir biçimde ayrılır. Ray Charles, Aretha Franklin , Smokey Robinson,Temptetions, The Supremes  soul müziğin önemli temsilcilerindendir.

 

FUNK

Sınırlı anlamında funk, poliritmik ve vurmalılardan oluşan minimum melodi ve maksimum senkopasyonun kullanıldığı Afrika kökenli bir  dans müziğidir. Altmışlı yıllarda James Brown ’dan başlayıp tüm dünyada kendisine yer edinmiştir. Ritimlerindeki bazı basitleştirmelerle disco’nun temelini oluşturmuştur.

 

DİSCO

Yetmişli yılların en popüler dans müziği olan disco , insanları dans pistinde tutmayı ve sürekli ritmik bir biçimde salınmalarını hedefler. Diskotek ve kulüplerin altmışlı yıllardan beri var olmalarına rağmen disco müziği asıl patlamasını yetmişli yıllarda yapmıştır. Disco müziği FM Rock’unun dans karşıtı tutumuna bir tepkidir. İlk olarak New York’ta dans edilecek parçalar arayan disc-jokeyler tarafından ortaya çıkarılmış ve kısa sürede plak şirketleri bu alana yönelerek dünya çapında  milyonlarca plak satmışlardır.

 

REGGAE

1960’lı yılların sonunda Jamaika’da dans ritimlerinin yeni bir biçimi olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bu terim, Afro-Caribbean müziği ile Amerikan ritm and blues ‘dan alınan öğeleri de içermektedir. Jamaika’dan dünyaya yayılan bu tür kısa bir süre sonra korno, klavyeliler, davul, elektrogitar ve kontrbas düzenlemeleriyle özgün bir biçim almış ”Ska” adıyla da anılmaya başlanmıştır. Reggae’nin ayır edici özelliği, çalgısal işlevlerin değiştirilmesiyle elde edilmiştir. Gitar ritim çalgısı olarak kullanılmış, davullar karmaşık çapraz ritim ve aksanları sağlamıştır.

Nitelikli pop müziği yapan tanınmış icracı ve bestecilerin ve toplulukların hepsinden söz etmek mümkün değildir. Kabaca şunlar sayılabilir; James Brown, Ray Charles, Aretha Franklin, Bob Dylan, Joan Baez, Elton John,  Bob Marley, Frank Sinatra, David Bowie  ya da Beatles, Simon and Garfunkel, The Supremes

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.