POPSAV Şarkı Günleri Konseri
4 Ağustos 2010 Çarşamba - 10:13     2.581 kez okundu.    
POPSAV Şarkı Günleri Konseri

POPSAV Şarkı Günleri Konseri

Türk Pop Müziği’nin birbirinden ünlü isimlerinin yer alacağı POPSAV Şarkı Günleri etkinliği 10 Ağustos 2010 Salı günü Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

Türk Pop Müziği’ne dünden bugüne şarkılarla pop müziğine emek veren yılların eskitemediği sesler ve bugünün pop starları da renk katacak. Türk Pop Müziği (Popüler Türk Müziği) modern pop müziği nin kalıplarında yazılmış, bestelenmiş ve bu kalıpların arasına Türk Halk müziği veya Türk Sanat müziği ezgileri yerleştirilmiş bir Türk müziği branşıdır. 30 yada 40 yıllık mazisi olan Türk Pop müziği, popüler sıfatından da anlaşılacağı gibi kökeni pop yani kısa sürede unutulabilen ve tüketilebilen ve geleneksel olmayan anlamına gelmektedir. İngilizce’de popularity olarak kullanılan sözcük herkesçe sevilen ve beğenilme durumunda olan bir zarf sözcüktür. Pop sözcüğünün İngilizce’deki karşılığı pat ederek ani ses çıkarmak, hafif patlamaya benzer ses oluşturmak anlamına gelir. Türk Pop müziği Klasik Türk müziklerinin dışında çağdaş ve modern kalıplarla ritm ve melodi olarak bezenmiş günümüze hitap eden müziktir. Klasik Türk müzikleri yani Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği devletin resmi kanalları tarafından kültür mirasımız olarak korunmaya alınmıştır. Kökenleri Selçuklu’dan Osmanlı’ya uzanan müzik kültürümüz halkın, taşranın, köylünün nabzını dinleyen halk müziğimiz ile şehirlinin, aristokratın ve sarayın müziği olan Türk Sanat müziğimizden oluşmaktadır. Evrensel pop müziği dışındaki çeşitlilikler yani arabesk, caz, fantezi, rock, hip-hop, metal gibi türler popüler müzik standartları na tam olarak uymaz. Pop müziğinin özelliği sade ve ağır olmayan ritmler ve enstrümanlar kullanılmasıyla göze çarpar. TürkPop Müziği 1961 yılında söz yazarı Fecri Ebcioğlu’nun Bob Azzam’ın bir parçasından Türkçe sözler yazdığı ve İlham Gencer’in seslendirdiği ‘Bak Bir Varmış, Bir Yokmuş’ isimli şarkıyla doğmuştur. 1970’li yıllarda yabancı pop şarkılarına Türkçe söz yazma geleneği sürmüş aynı zamanda Türk Halk müziği nüanslarıyla icra edilen pop müziği yani Anadolu Rock’ta dünyaya gelmiştir. 1975 yılında Türk Pop müziğinin temsilcisi olarak Eurovision’a giden ‘Seninle Bir Dakika’ şarkısı halen günümüzde de nostaljik hit olma özelliğini koruyan ve zevkle dinlenen pop müzik eserlerinden biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.