Portekizli Şarkıcı Luisa Sobral, İş Sanat’ta
16 Ocak 2014 Perşembe - 13:51     2.613 kez okundu.    
Portekizli Şarkıcı Luisa Sobral, İş Sanat’ta

Portekizli Şarkıcı Luisa Sobral, İş Sanat’ta

Son yıllarda caz ve dünya müziği sahnelerinde adından hayranlıkla söz ettiren Portekizli şarkıcı Luisa Sobral, 24 Ocak 2014 Cuma günü saat 20:00’de İş Sanat’ta müzik severlerle bir arada olacak.

Son derece naif ve yumuşak tınılarla şarkı söyleyen ve bestelerini de standartların arasına serpiştiren sanatçı 12 yaşından beri şarkı söylemektedir. Beatles grubunun hitlerinden, caz standartlarına farklı tarzlara kadar esinlenen Luisa Sobral, Brezilya müziğini ve üstün yaratıcılığını birleştirerek keyifli ve yüksek bir müzik sentezi ortaya çıkarmıştır. Avrupa Kıtası ’nın en batısındaki ülke olan Portekiz, Keşif Çağı döneminden bu yana Akdeniz’den geçen tüm medeniyetlere beşiklik etmiş ve o kültürlerden etkilenmiştir. Batı uygarlıklarının en erkenlerinden olan Portekiz edebiyatı yazılı bir çok eser ve şarkılardan oluşmuştur. Portekiz edebiyatının tüm dünyada tanınmasını sağlayan edebiyatçılar arasında Almeida Garrett, Antonio Lobo Antunes, Sophia de Mello Breyner Andresen, Jose Saramago (1998 Nobel Ödülü)’yu sayabiliriz. Portekiz müziği kendi içinde çeşitli tarzları barındırmaktadır. Portekiz gitarı ile çalınan ‘saudade’ özlem, hasret duyguları ile pekişen melankolizme dayalı şehir müziği olan Fado’dur. Fado’nun dünyaca tanınmış sanatçıları Mariza, Madredeus, Amalia Rodrigues ve Mizia’yı sayabiliriz. Fado ve folk müzikler dışında Portekiz gençliği pop, rock, hip- hop gibi çağdaş müziklere de yoğun ilgi duymaktadır. Portekiz mimarisi, Portekiz ressamlar, Portekiz mutfağı, Portekiz şarapları çok ünlüdür. Portekiz mutfağında pirinç, patates, et, balık, ekmek, deniz ürünleri ile zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle Morina balığından yapılan yemeklerine ‘bacalhau’ adı verilmekte olup, senenin 365 günü çeşitli şekillerde pişirildiği bilinmektedir. Izgarada sardalya ve ünlü ‘caldeirada’ diğer balık yemekleri arasında tercih edilmektedir. Eski ve malzemeleri ağır tariflerden oluşan pastaları ve hamur işleri ülke çapında yaygın olarak yapılmaktadır. Romalılar döneminden beri ülke dışına da gönderilen Portekiz şarapları eğlence tanrısı Baküs’le özdeşleştirilmiştir. Portekiz şarapları uluslararası ödüller kazanmış çok pahallı şaraplar da üretmektedirler. Tatlı Porto şarabı, Madeira şarabı, Vinho Verde, Vinho Alvarinho, Vinho do Dao, Vinho da Bairrada şarapları uluslararası talebe cevap verecek şekilde üretilmektedir. Futbol, en popüler spor dallarından biridir. Portekiz Milli Takımı, FIFA Dünya sıralamasında sekizinci sıralamadadır. Portekiz futbolunun unutulmaz sembollerinden Eusebio, Luis Figo’dan sonra Cristino Ronaldo ve Rui Costa’da son yılların tanınmış başarılı futbolcularındandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.