Pulitzer Ödüllü Besteci İstanbul’da
23 Aralık 2010 Perşembe - 11:25     2.552 kez okundu.    
Pulitzer Ödüllü Besteci İstanbul’da

Pulitzer Ödüllü Besteci İstanbul’da

‘Alice Harikalar Diyarında’ masalından esinlenerek bestelediği ‘Yaz Günü Anısına’ adlı eseriyle 1980 Pulitzer ödülüne layık görülen Amerikalı dünyaca ünlü besteci David del Tredici bir konserin onur konuğu olarak İstanbul’a geliyor.

 Konserde piyanist ve besteci Emir Gamsızoğlu’nun kurduğu İstanbul Trio’sunun icra edeceği eserin prömiyeri gerçekleşecek. Pulitzer ödüllü sanatçı David del Tredici 31 Ocak 2011’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde İstanbul Tri’nun konserinde hazır bulunacak. Ünlü besteci The City College of New York’ta kompozisyon dersleri vermekte olup, aynı kolejde Emir Gamsızoğlu piyano dersleri vermektedir. Neo-romantik müzik formunun yaratıcılarından olan Pulitzer sahibi bestecinin eserleri günümüze dek birçok Avrupalı ve Amerikalı önemli orkestralar tarafından seslendirilmiştir. Pulitzer ödülü Amerika’nın New York şehrinde bulunan Columbia Üniversitesi ’nin düzenlediği gazetecilik, müzik ve edebiyat dallarında verdikleri prestiji yüksek bir ödüldür. 19.yüzyılda Amerika’da Joseph Pulitzer adlı gazeteci tarafından 1917’de verilmeye başlanan ödüller günümüze dek her yıl Nisan ayında açıklanmakta ve bir törenle sahiplerine dağıtılmaktadır. 21 ana kategoride gerçekleşen ödülün 20’si 10000 dolar değerinde nakit para ve belge olarak ödül sahibine sunulmaktadır. Yarışma kategorileri arasında gazetecilik, yerel habercilik, karikatürcülük, açıklayıcı, araştırmacı habercilik, kamu hizmeti, yorum, eleştiri, makale, tarih, kurgu, drama, müzik, şiir, biyografi, otobiyografi, son dakika haberciliği bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.