Ramazan’da Caz Başkadır
11 Ağustos 2010 Çarşamba - 10:31     2.534 kez okundu.    
Ramazan’da Caz Başkadır

Ramazan’da Caz Başkadır

Ramazan ayı nın dini ve kültürel ayrılıkları ortadan kaldıran, bağlayıcı, barıştırıcı, uzlaştırıcı manevi yönünü evrensel manada büyütmek, yaymak ve anlatmak için Müslüman caz müzisyenler anlamlı bir festivalle bir araya geliyor.

Prodüktörü ve fikrin mimarı Hakan Erdoğan imzalı çalışma bu yıl ilk ‘Ramazan’da Caz’ festivali olarak 14- 31 Ağustos 2010 tarihleri arasında Topkapı Sarayı’nın 1.Avlusu’nda ve İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde tarihi atmosferin büyülü güzelliğinde gerçekleşecek. Birbirinden değerli caz ustalarının katılacağı 8 konser çerçevesinde cazseverlerin keyifle ve merakla takip edeceği ilginç çalışmalar ve sentezlerden bir demet oluşacak. Festivale dünyaca tanınmış Müslüman caz sanatçılarından Dhafer Youssef, Anouar Brahem, Ahmad Jamal, Abdullah İbrahim, ülkemizden Aydın Esen ve İlhan Erşahin katılacak. Festivalde caz müziğinin yanı sıra Dede Efendi’nin bestelerinden oluşan repertuarıyla sanatçı Münip Utandı ‘Dede Efendi Ensemble’ adlı çalışmasını 20 Ağustos 2010 Cuma günü İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde Türk Müziği severlere sunacak. ‘Ramazan’da Caz’ın 31 Ağustos’taki son konserinde ney ustası Kudsi Erguner’le ‘Islam Blues’da farklı kültürlerin müzik formlarının uyumunu yakalayarak dünya müziği yaratmak için yola çıkmış bir müzisyenin icrasının hazzına varılabilinecek. Ney sesinin ustasının nefesinden dinleyenlerin bedenine yayılacak ruhani haz, Topkapı Sarayı’nın azametli tarihinin rüzgarında müzikseverleri adeta uçuracak. 2010 Avrupa Kültür Başkenti organizasyonları 2010 yılına sanatsal damgasını vurarak Ramazan ayında da aynı süratle devam ediyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.