Replikas’la Anadolu Pop Şarkıları
1 Aralık 2010 Çarşamba - 12:15     3.866 kez okundu.    
Replikas’la Anadolu Pop Şarkıları

Replikas’la Anadolu Pop Şarkıları

Ülkemizde under ground müziğin ve sahnesinin en iyi temsilcilerinden biri olan Replikas grubu 9 Aralık 2010 Perşembe günü Babylon’da çok özel bir konser verecek.

 İlk albümlerini (Köledoyuran) 2000 yılında çıkaran ve günümüze dek beş başarılı albüme imza atan grup, 10 yıl sonra ‘Köledoyuran’ isimli ilk albümlerini de konser gecesi kısıtlı sayıda satışa sunacak. Türk Pop Müziği dalları içerisinde Anadolu Rock veya Anadolu Pop Müziği modern müzik kalıplarının içerisinde Anadolu ezgilerinin, türkülerinin, şarkılarının batı ve Türk Müziği enstrümanları kullanılarak işlenmesidir. Türk Pop Müziğinin 35- 40 yıllık bir mazisi vardır. Pop sözcüğü, Popüler kelimesinden yola çıkarak kısa sürede tükenebilir, gelenekselden uzak anlamına gelmektedir. Herkesçe kabul gören ve beğenilen, halka yönelik olması da bir diğer anlamıdır. Türk Sanat ve Halk müziğimiz devlet tarafından desteklenmiş, korunmaya alınarak, eğitim müfredatlarında yerini almış Türk müziği ana dallarındandır. Osmanlı ve Selçuklu dönemine kadar kökleri uzanmış, saraya hitab eden Türk Sanat Müziği, köylünün ve halkın, taşralının duymayı benimsediği Türk Halk Müziğimiz geleneksel Türk Müziğinin temsilcileri durumundayken 1970 yılında popüler kültürü de temsil eden ve yaygınlaştıran Türk Pop Müziği ortaya çıkmıştır. İlk çalışmaları 1962 yılında başlayan ve Kuzey Amerika ile Batı Avrupa müzik soundları temel olarak kullanılan bu müzik dalı 1970’li yıllarda rayına oturmuştur. Batı şarkılarının, Türkçe sözler le yazılıp söylenmesi ile 1980’li yıllarda gelişme sürecine girmiştir. 1990 yılında ülke ekonomisi nin ve teknolojinin de gelişmesiyle Türk pop müziği daha da canlanarak talep ve arzların çoğalmasına neden olmuştur. 1975 yılında Türk Pop Müziği dalında Eurovision’a katılma kararı alan devlette bu kararıyla gelişme kaydeden  Türk Pop Müziğine güvendiğini ispatlamıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.