Ritm Ustası Okay Temiz’in Muhteşem Performansı
20 Şubat 2011 Pazar - 14:12     3.550 kez okundu.    
Ritm Ustası Okay Temiz’in Muhteşem Performansı

Ritm Ustası Okay Temiz’in Muhteşem Performansı

Ünlü perküsyon ustası Okay Temiz 1997 yılında kurduğu Oriental Wind grubuyla 23 Şubat 2011 Çarşamba günü saat 14:30’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryum’unda bir konser gerçekleştirecek.

Konserde perküsyon ustası Okay Temiz’e Önder Foçan (gitar), Ozan Muslu (bas), Çağdaş Oruç, Yahya Dai (saksafon), Aydın Borucu (trompet), Mahmut Yetürk (kanun), Ahmet Özder (zurna) eşlik edecek. 1939 İstanbul doğumlu olan caz ve perküsyon sanatçısı Okay Temiz ilk müzik bilgilerini annesinden Türk Musikisi eğitimi alarak başladı. Yine annesinin öncülüğünde Ankara Klasik Müzik Devlet Konservatuarı’nda eğitim alan sanatçı vurmalı çalgılar ve timpani bölümü nü bitirdi. 1955 yılında profesyonel müzik yaşamına adım atan sanatçı Tophane Sanat Enstitüsü ’nde eğitimine devam etti. Uzun yıllar yurtiçinde ve yurt dışında dans müziği orkestralarında çalışan sanatçı çeşitli konserler, festivaller ve plak çalışmaları na katıldı. 1977’de Türk ve Batı enstrümanlarını bir araya getirip şık bir sentez oluşturdu. Hindistan, Amerika turneleri, İsveç ve Finlandiya’da çok çeşitli çalışmalar yaptı. Tüm dünya ritmlerini içeren çalışmalarını Avrupa ülkelerinde anlatmak ve tanıtmak adına seminerler ve uygulamalı tanıtım programları düzenledi. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.