Rock Akımları
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:22     4.032 kez okundu.    
Rock Akımları

60’lı yıllara gelinceye dek yapılan müzik temiz ve güzel sesler üzerine kurulmuştu. O dönemde amfilerin teknik yetersizlikleri sonucu ısındıklarında distosiyonlu sesler vermeye başlaması rock müziğinin doğuşunu hızlandıran bir etken olmuştur.

60’lı yılların ortalarında bazı kişiler bu sesleri müziklerinde kullanmaya başladılar. Rock müziğini distorsiyonlu seslerden oluşan bir uğultu olarak görmek doğru olmaz ama bu kötü seslerin rock’un çıkış noktasını oluşturduğu ve dönem gençliğinin huzursuzluğunu yansıttığı da bir gerçektir. 68’in bunaltılı ve isyancı kuşağını çözüm aramaya iten koşulların müziğe yansıması sonucu ortaya çıkan bu tarz hızla yaygınlaşmıştır.

Dönemin belirli topluluk ve müzisyenlerine bakıldığında rock müziğin değindiği konuların kişisel yaşantılar, toplumsal sorunlar, cinsellik, sevgi, aile ile çatışma, gündelik hayatın tekdüzeliği gibi yaşamın hemen tüm alanlarına dağıldığı görülür.

Rock’ı hızla yaygınlaştıran unsurların başında; o güne dek geçerli birtakım değerleri sarsması ve distosiyon olgusunun alışılmış estetik anlayışı kökten değiştirmesi gelir.

 

Folk Rock

Bob Dylan’ın folk şarkıları nı rock temposunda düzenlemesi ile ortaya çıkmıştır. Genelde 60’ların popuna yakındır. Uygulamada, gelişigüzel çalınan gitarların ritim bölümü ile çoğaltılması anlamına geliyordu. Folk rock’ın ilk dönemlerinde şarkıcıları güfteyi önemsedikleri için, kaliteli eserler ortaya çıkmıştır. Elekroya geçtiği zaman rock’ın blues kökenine inen Bob Dylan’ın elinde folk rock gerçek kimliğine kavuşmuştur. Bu türün önemli temsilcilerinden biri de Joan Baez’dır. Folk rock 70’lerdeki California rock’ın temellerini oluşturmuştur.

 

Soft Rock

1966’da “The Mamas and The Papas” adlı grubun çıkardığı bir albüm ile rock müziği yumuşak ve ince bir ses yapısına yönelmiştir. Simon and Garfunkel, Donovan bu türde neşeli ve ince duyguları dile getirmişlerdir ancak asıl özelliği şiddet öğelerine yer vermemesidir. Soft rock ile belirtilen, rock’ın gürültülü olmasının gerekmediğidir.

 

Progressive Rock

Genellikle ileri ses tekniklerinin elektronik seslerin kullanıldığı rock topluluklarında Avrupa ’nın klasik motifleri ve orkestrasyonu yer almış ve bu tür rock ortaya çıkmıştır. Genişletilmiş, karmaşık, çok bölümlü süitler ortaya koymayı amaçlar. Bu tür bazen “art rock” olarak da bilinir. Bu türün başlıca temsilcilerini şöyle sırlalayabiliriz; King Crimson, Yes, Genesis, Roxy Music, Emerson, Lake and Palmer, Focus Kansas….

 

Psychedelic Rock

Uyuşturucuların etkisi ile çıkılan yolculukları müzikle anlatmayı deneyen grupların yaptığı müziktir. The Gratefulldeat, Jefferson Airplane gibi topluluklar California San Francisco’da ortaya çıkmışlardır. Aynı zamanda İngiltere ’de Pink Floyd da benzer tarzda müzik yapmaya başlamıştır. Bu tür gruplar, elektronik efektleri Hindistan raga ’sı gibi popüler egzotizmi kullanarak genişletilmiş doğaçlamaları rock’a uygulamışlardır.

 

Jazz Rock

Jazz ile rock arasındaki ilişki oldukça karmaşıktır. Köken olarak birbirini besleyen müziklerdir. II.Dünya savaşının ardından Jazz müziği bir eğlence müziği olmaktan çıkmaya başlamış, Ritm and Blues da diğer yandan gelişen ve deney aşamasında olan rock müziğe farklı ve taze bir kan aşılamıştır. İngiltere’de Jazz müziği yapan bazı topluluklar stillerini çok da bozmadan rock müziğe kaymışlardır. Soft Machine gibi gruplar bu çapraz etkilenmenin sonucu olarak rock’ın gelişmesinde önemli roller oynamışlardır. Rock müziğe Jazz doğaçlamasının girmesi önemli bir adım oluşturmuş, bu tür müzik hızla yayılmıştır. Etkili progressive rock topluluklarından olan Cream, uzun sololarını jazz geleneklerinden alan müzisyenlerden oluşmuştur. Jazz rock olarak tanımlanan ve rock topluluklarına bakır üflemeliler ve tahta üflemelilerin katılması ile ortaya çıkan bu türün önemli toplulukları arasında Blood Sweat and Tears, Chicago… sayılabilir.

 

Punk Rock

Bu türün ilk örnekleri ABD’de garajlarda prova yapan amatör toplulukların incelikli İngiliz rock’ına duyduğu tepkiden kaynaklanmıştır. Ancak gerçek punk rock toplulukları 70’lerin ortalarına İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Punk rock akımı nın temposu hızlı tempoda ve güçlü ritimlidir. Akımın önemli grupları arasında Stooges, The Sex Pistols, The Clash sayılabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.