Rock
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:17     8.372 kez okundu.    
Rock

Rock müzik 20. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan, genellikle elektro gitar, bas gitar, bateri ve piyano gibi klavyeli enstrümanlar çalınan bir müzik türüdür.

Saksafon gibi üflemeli çalgılar rock müziğin ilk dönemlerinde kullanılmış olsa da günümüzde kullanımı azdır. Rock tanımı oldukça genel bir tanımdır ve de sınırları kesin bir şekilde belirlenmemiştir. Rock ’ın oluşumunda rock and roll ve rockabilly gibi müzik türleri önemli rol oynamışlardır. İngiliz rock’ının 1960’larda gelişmesiyle “rock müzik” tanımı yaygınlaşmıştır. İngiltere ’deki gruplarda ilk olarak başlayan bu tarz, zamanla tüm dünyaya yayılır.  Rock günümüzde birçok türü altında barındırarak oldukça yaygın olarak dinlenen bir müzik türü haline gelmiştir.

 

Rock müzik grupça yapılan bir müzik türüdür. Bir rock müzik grupları nda elektro gitarist, bas gitarist, baterist, bir ya da iki ritim gitarist ve klavyeci (piyano, org, elektro – piyano vs.) bulunur. Rock müzik 1950 ’li yıllarda ortaya çıkar. Bu tür blues müzik türünden doğmuştur. Blues zencilerin köle olduğu dönemlerde dışa yansıttıkları acılarını anlatan şarkılardan oluşuyordu. Bu durum zamanla isyan boyutuna ulaşır. Tam da bu dönemde müzik biraz daha sertleşir, farklı enstrümanlar devreye girerek insan sesini destekler. Elektro gitar distorşınlı sesi vermek için kullanılır.  Müzik ve sözler sertleşmeye başlamıştır. Rock müziğin doğuşuyla artık dünyadaki siyasi, ekonomik sıkıntılara isyanlar şarkılarda yerini bulmaya başlar. Rock, bir başkaldırış ve isyanın sesi olmuştur.

 

1950′lerin ilk rock sanatçıları diyebileceğimiz sanatçılar:  Sam Phillips, Jackie Brenston, Bill Haley, Elvis Presley, Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino, Little Richard, Jerry Lee Lewis, Gene Vincent …vb.

 

1960’lı yıllarda, rock müzik belli bir süre sonra gençler tarafından benimsenir ve dünya çapında dinlenmeye başlar. Gençlerin isyanlarını, başkaldırılarını dışa vurabilmelerini sağlayan bir tür yaratılmış olur. Pop müziğe karşı rock müzik çıkmış ve çok sevilmiştir. 

 

1970’lerde ise rock müzik yapan gruplar teker teker ortaya çıkmaya başlar. The Rolling Stones, The Animals, The Yardbirds, The Kinks, The Who, The Pretty Things, The Sonics, The Shadows, Bob Dylan, The Byrds, Steve Harly ve diğerleridir. Megadeth, Black Sabbath, The Beatles gibi gruplar sayılır.

 

1980’lerde rock müzik biraz daha sertleşmeye başlar. Sözler ve müzik ve enstrümanlarda kullanılan teknikler daha sertleşir. Karşı duruşlar ve isyanlar dozunu yükseltir. Bu durum hardrock’ı ortaya çıkarır. Queen, Metallica, Nirvana, Slayer gibi gruplar bu türünü öncüsü olurlar. Devam eden günlerde ise rock müzik muhalif yanının gittikçe kaybolduğunu düşünenler heavy metal türünü başlatırlar.  Heavy metal ise gerek müzik tarzı bakımından, gerekse düşünceleri bakımından yüzlerce türe ayrılmaya başladı. 1980 sonrası rock müzik sanatçıları ve grupları Sex Pistols, Asia, The Clash, The Damned, Black Flag, X Fear, Bad Brains, Twisted Sister, Sonic Youth, Big Black, Dust, The Buzzcocks, Green Day, The Killers, Guns and Roses, Black Sabbath, Radiohead, Cradle of Filth, Evenascence  vb. olarak sıralanabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.