Romantik Şarkıların Bestecisi Zeljko Joksimoviç Zorlu’da
19 Ocak 2014 Pazar - 08:57     1.761 kez okundu.    
Romantik Şarkıların Bestecisi Zeljko Joksimoviç Zorlu’da

Romantik Şarkıların Bestecisi Zeljko Joksimoviç Zorlu’da

Şarkıcı, besteci, çoklu enstrümanist, müzik prodüktörü ve aranjör Zeljko Joksimoviç, 14 Şubat 2014 Cuma günü Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde bir konser gerçekleştirecek.

‘Balkan Bazaar’ adını verdiği projeyle ülkemize gelecek olan sanatçı beraberindeki Joksimovic Ad Hoc Orkestrası ile Avrupa ülkelerinde çok sevilerek be beğenilerek izlenmektedir. Film ve tiyatro müzikleri ile pop şarkıları bulunan repertuarıyla 2004 yılında ‘Lane Moje’ isimli baş yapıtıyla tanınan sanatçı Sırp enstrümanlarını uluslararası alanda tüm müzik severlere tanıtmıştır. Düdük, kaval, djembe, goc gibi Sırp enstrümanlarını başarıyla kullanan sanatçı ‘Avrupa’nın İlk Akordeonu’ ödülünü 1984 yılında Paris’te almıştır. ‘Balkanların Starı’ olarak anılan Zeljko Joksimoviç, Eurovision Şarkı Yarışması’nda da üst üste başarılar elde etmiş, Balkan şarkıları nın tüm Avrupa’da tanınmasına ve sevilmesine ön ayak olmuştur. Balkanlar, Avrupa kıtasında yer alan bir yarımadadır. İsmini Bulgaristan’ı ikiye bölen sıradağlardan alan Balkanlar, çoğunlukla geri kalmışlığın bir sembolü olarak Avrupa’nın en sorunlu bölgelerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgedeki hakimiyeti sona erince bölgenin paylaşımında büyük sorunlar yaşanmıştır. Balkanlar, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna- Hersek, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk, Slovenya, Romanya, Bulgaristan ve Trakya’yı kapsamaktadır. Balkanlar’da bir ülke olan Karadağ, ‘refah, demokratik ve çevreci’ bir ülke olarak tanınmaktadır. Eski Yugoslavya’nın altı cumhuriyetinden biri olan Karadağ, Sırbistan– Karadağ olarak yeni Yugoslavya’ya katılmıştır. Eski halkı Arnavutlardan oluşan Karadağ’a 7.yüzyılda Sırplar yerleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu, Rumeli’yi fethi sırasında Karadağ, Venedik Cumhuriyeti’nin hakimiyeti altındadır. I. Sultan Murat döneminde  başlayan Osmanlı- Karadağ çatışması, I.Sultan Bayezid döneminde de devam etmiştir. Ancak Karadağ bölgesinin esas fethi Fatih Sultan Mehmet zamanında olmuştur. Fatih’in tam olarak hakimiyetine almadığı Karadağ’a özerklik tanıması da önemli olaylardan biridir. Çok sayıda isyan çıkartan Karadağlılar, ünlü Hersek İsyanları’na da destek vermişlerdir. Bağımsızlıklarını kazanan Karadağlı’ları ilk tanıyan yine Osmanlı İmparatorluğu olmuştur. Osmanlı- Rus Savaşı sırasında Rusya’nın yanında yer alan Karadağ, savaş sonrası antlaşmalarla bağımsız devletler platformuna yerleşmiştir. II.Abdülhamit döneminde ikili ilişkilerde iyi bir tavır sergileyen devletler Karadağ Prensi I.Nikola’nın İstanbul’ gelmesiyle dostluklarını pekiştirmişlerdir. Bu dönemde I.Abdülhamit tarafından burs verilerek okullarda okutulan Müslüman ve Hristiyan Karadağlı çocukların ve İstanbul Büyükçekmece ile Zonguldak Ereğlisi’nde çalışan Karadağlı işçilerin sayısında artış gözlemlenmiştir. Ülkemizde yaşayan Boşnak halkın çoğunluğu Karadağ bölgesinden göç etmişlerdir. Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Yugoslavya döneminde ‘Titograd’ adını taşıyan başkentte oldukça hızlı bir nüfus artışı gözlemlenmektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.