Rossini’den Opera Menüsü
28 Şubat 2010 Pazar - 11:30     2.239 kez okundu.    
Rossini’den Opera Menüsü

Rossini’den Opera Menüsü
Süreyya Operası’nda 2 Şubat 2010 Salı akşamı saat 20:00’de İtalyan opera bestecisi Gioacchino Rossini’nin operalarından şarkılar söylenecek.

İlk operası ‘Evlilik Sözleşmesi’ besteci henüz 18 yaşında iken Venedik’te sahnelendi. Babası korno çalan ve annesi opera şarkıcısı olan Rossini 15 yaşındayken müzik okuluna girdi. Çocuk yaştayken korno ve viyolonsel çalmaya başlayan ve bestelerini sahnelere koyan Rossini çok kısa zamanda tanındı. Başyapıtlarından biri olan ünlü ‘Sevil Berberi’ operasını 24 yaşındayken Roma’da sahneledi. Son operası ‘Guillaume Tell’ sahnede fırtınalar estirdi. Sayısız eserler besteleyen sanatçı 37 yaşına geldiğinde opera bestelemeyi bıraktı. Eserlerinin büyük bir kısmı günümüz operalarında da sergilenmektedir. Fransız Devrimi ’inden önce Kral X.Charles’in besteciliğini de yapan Rossini Napoli ve Paris Devlet operalarının müzik direktörlüğünü de yürüttü. Yaylı çalgılar için bestelediği sonatlar incelendiğinde gençlik yıllarında Haydn ve Mozart gibi klasik dönemin önemli bestecilerinden etkilendiği anlaşılmıştır. Rossini iki evlilik yaptı. İki eşi de annesi gibi opera sanatçısı olan Rossini 13 Kasım 1868’de 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.