Rumelihisarı’nda Opera
9 Temmuz 2010 Cuma - 10:06     2.491 kez okundu.    
Rumelihisarı’nda Opera

Rumelihisarı’nda Opera

1.Uluslar arası İstanbul Opera Festivali’nde sunulacak 4.eser besteci Haendel’in ‘Imeneo’ operası İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından Rumelihisarı ’nda 10 -11 Temmuz 2010 tarihleri arasında müzikseverlere sunulacak.

‘Imeneo’ George Frederic Haendel tarafından İtalyanca yazılmış Libretto bir eser olarak üç kez yeniden gözden geçirilerek değiştirilmiştir. Bestecinin 1738 yılında kompozisyonunu yazmaya başladığı eser ancak iki yıl sonra 1740’da tamamlanır. ‘Imeneo’ operası ilk performansını 1740’ta Londra’da Lincoln’s Inn Fields’te sergiler. Besteci tarafından revize edilen eser 1742’de Dublin’de yeniden sahneye konur. 1960 yılında modern prodüksiyonu gerçekleştirilerek müzik direktörü Antony Lewis tarafından Birmingham’da sahnelenir.. Opera, Trinto’nun kayıp aşkı Rosmene’ye ağıtları ve barbar korsanlarla savaşını konu eden ağırlıklı bir aşk hikayesi dir. İstanbul Opera Festivali tarihi mekanlardaki etkinliklerine Rumelihisarı’nda devam ediyor. Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, Rumelihisarı Türk- Osmanlı tarihi nin gözbebeği değerlerimizdendir. Tarih boyunca ve günümüzde dahi savaşların yaşandığı, toprak, sınır kavgaları yüzünden nice canların yittiği ülkemizde İstanbul sınırlarının tarihi sembolü,mücadele kalesi Rumelihisar’ında müzik ve sanatın yaşatılması ve icra edilmesi tüm dünya barışı adına ve savaş ateşini körükleyenlere bir mesaj vermektedir. Sanat ve müzik evrensel barış ın silahsız elçileridir. Sınırlarımız, kalelerimiz, saraylarımız ve hayatımız daima festival tadında olsun….

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.