Rus Balesi Yıldızlar Geçidi CRR’de
4 Aralık 2012 Salı - 17:55     3.374 kez okundu.    
Rus Balesi Yıldızlar Geçidi CRR’de

Rus Balesi Yıldızlar Geçidi CRR’de

Kremlin, Bolşoy, Mariinsky Tiyatroları’nın önde gelen bale sanatçılarının oluşturduğu ‘Rus Bale Yıldızları’ 5 Aralık 2012 saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacaklar.

Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Kuğu Gölü, Don Kişot, Le Corsaire gibi ünlü bale eserlerinden bölümler sunacak olan ‘Rus Bale Yıldızları’ Klasik Rus Balesi geleneğini dünyaya tanıtmaya devam ediyorlar. Bale, figür ve adımlara dayalı müzikli ve koreografik bir danstır. Beden, mimik, müzik, dekor sanatlarının eşliğinde bir tiyatro sanatı olarakta nitelendirilebilir. Erkek dansçılarına balet, kadın dansçılara da balerin adı verilir. Bale kostümleri tütü, tayt, mayo gibi üst giyimler ve point adı verilen ayakkabılardan oluşur. Bale sanatı ilk olarak İtalya’da Ortaçağ ve Rönesans dönemlerinde ‘Mim’ sanatçıları nın halk gösterilerindeki adım stiline dayalı olarak koreografi düzeni olmadan gerçekleşt. İlk bale gösterisi 1581 yılında Catherine Medici tarafından sahneye koyulan ‘Beaujoyeaux’ eseri Le Ballet Comique de la Reine’de sergilendi. Bale sanatından Fransızların da etkilenmesiyle IV.Henry döneminde desteklenerek tüm Avrupa’ya ardından 16.ve 17. yüzyıllarda Danimarka ve İsveç’e kadar yayıldı. Kendisi de iyi bir balet olan XIV. Louis döneminde altın çağına ulaşan bale kostümler ve maskeler kullanılarak daha renkli hale getirildi. 17.yüzyılın sonlarına doğru Rusya’da devlet tarafından da desteklenen bale sanatı devlet bale okulları nın da açılmasıyla sanatsal süreklilik kazandı. 18. ve 19.yüzyıla gelindiğinde koreografi sanatında ve romantizmde Rus balesi Avrupa’ya öncülük eder duruma geldi. 20.yüzyılın başları Rus Balesi’nin altın çağı oldu. Ruslan, Ludmilla gibi bale eserleriyle başlayan Rus Balesi Çaykovski, Borodin, Glazunov gibi önemli Rus bestecilerin yapıtlarıyla değer kazandı. Kuğu Gölü, Kuğu’nun Ölümü, Uyuyan Güzel, Raymonda gibi eserler halen Rus Bale gruplarının repertuarlarında yer almaktadırlar. Rus bale sanatçıları dans ve koreografideki başarılarıyla Avrupa’da da sansasyonlar yarattılar. 19.yüzyılın ilk yarısında gerçekleşen Rus Devrimi baleye yeni bir tema kattı. Bolşoy Tiyatrosu’nda kahramanlık temasını işleyen Gorsky Kırmızı Köpek, Paris Yangını gibi eserleri bu başlıkta oluşturdu. 30 yıl Bolşoy Tiyatrosu’nun başında kalan Lavrovsky dramatik balenin öncüsü oldu. Romeo Juliet balesi tüm dünyada tanındı. Lavrovsky’nin ardından tiyatronun başına geçen Grigorovich, kadın dansçıların (balerin) hakimiyetine son verdi. Spartaküs, Aşk Efsanesi,  Taş Çiçek, Korkunç İvan 20.yüzyılda Rus bale sanatına katkılar sağlayan baletlerin doğuşunu sağladı. Rus Devlet Balesi, Stanislavski Tiyatrosu, Kremlin ve Bolşoy Balesi klasik eserlerin yanı sıra güncel yapıtlara da yer vererek, Rus ekolünde yeni bale dansçıları yetiştirerek uluslar arası bale yarışmalarında ve dünyanın en iyi bale sahnelerinde büyük bir dev olduklarını ispatladılar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.